Ֆրանսիայի հատուկ նշանակության ուժերը Մալիի հյուսիսում ձերբակալել են ենթադրյալ մահապարտ ահաբեկիչների: Նրանց կասկածում են երկրի մայրաքաղաք Բամակոյում աշխատանքն ավարտած ֆրանս-աֆրիկյան գագաթնաժողովի մասնակիցների դեմ ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ: Գագաթնաժողովին մասնակցել է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին «Ֆրանս Պրեսի» վրա հղումով:
«Ֆրանսիական հատուկ նշանակության ուժերը Մալիի հյուսիսում ահաբեկիչների են ձերբակալել, որոնք մտադիր էին հարձակում գործել Բամակոյում»,-ասել է աղբյուրը Մալիի անվտանգության ծառայությունում:
Ձերբակալվածների հստակ թիվը չի նշվում: Ձերբակալվածների մոտ հայտնաբերվել է բջջային հեռախոս, որից «հրաժեշտի հաղորդագրություն է ուղարկվել ծնողներին»:
Ֆրանսիա-Աֆրիկա գագաթնաժողովին, որը կայացել է Բամակոյում հունվարի 13-14-ը, մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու ավելի քան 30 աֆրիկյան պետության նախագահներ:

16 Январь 2017 - 07:15 AMT
Французские спецслужбы задержали на севере Мали предполагаемых террористов-смертников, подозреваемых в подготовке атаки на франко-африканский саммит в столице страны Бамако, в котором участвовал президент Франции Франсуа Олланд, передает РИА Новости со ссылкой на Франс Пресс.
«Французские спецслужбы задержали на севере Мали незадолго до саммита террористов, планировавших нападение на Бамако», — сказал источник в службе безопасности Мали.
Точное количество задержанных не уточняется.
Отмечается, что у задержанных найден мобильный телефон, с которого было отправлено «прощальное сообщение родителям».
Саммит Франция-Африка, который проходил в Бамако 13 и 14 января, посетили президент Франции Франсуа Олланд и около 30 лидеров африканских стран.