ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը բացասաբար է գնահատել իրաքյան Մոսուլի ազատագրման գործողությունը, որը վարում են Իրաքի զորքերը «Իսլամական պետության» դեմ: Իրաքյան բանակին աջակցում են միջազգային կոալիցիայի ուժերը ԱՄՆ գլխավորությամբ:
«Մոսուլն ազատագրելու փորձն աղետի է վերածվել»,-ասել է Թրամփը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոսին Times-ի վրա հղումով:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունն ընթանում է 2016-ի հոկտեմբերից: Ահաբեկիչները կորցրել են շրջաններից շատերը Մոսուլի արևելքում, սակայն արևմտյան մասը Տիգրիսի մյուս ափին մնում է գրոհայինների հսկողության տակ:Ավելի քան 68.000 մարդ ստիված է եղել լքել իր տունը և բռնի տեղահանված դառնալ գործողության մեկնարկից հետո:
Միջազգային կոալիցիայի զորքերի հրամանատար, ԱՄՆ բանակի գեներալ-լեյտենանտ Սթիվեն Թաունսեդը ավելի վաղ ասել էր, որ հավանաբար, սիրիական Ռաքքան և իրաքյան Մոսուլը կազատագրվեն մինչև 2018-ի վերջը:

16 Январь 2017 - 07:22 AMT
Избранный президент США Дональд Трамп негативно оценил результаты операции по освобождению иракского города Мосул, которую ведут войска Ирака при поддержке международной коалиции против «Исламского государства» (ИГ) во главе с Соединенными Штатами.
«Попытки возвратить Мосул обернулись катастрофой», — сказал Трамп, передает РИА Новости со ссылкой на Times.
Операция по освобождению Мосула (второй по величине город Ирака) продолжается с 17 октября 2016 года. Наземной части операции предшествовали воздушные удары, которые американские ВВС и международная коалиция начали наносить двумя днями ранее. В конце декабря иракская армия заявила, что 40 из 56 районов отвоеваны. Американские военные обещают зачистить Мосул и сирийскую Ракку к концу 2018 года.