16 Հունվար 2017 - 12:41 AMT
25 տարվա ընթացքում աշխարհում բարիքների բաշխման գլոբալ անհավասարության ֆոնին առաջին տրիլիոնատերը կհայտնվի: Այդ մասին ասվում է Աղքատության դեմ պայքարող կազմակերպությունների միջազգային միավորման` Oxfam-ի զեկույցում:
Ըստ կազմակերպության, այժմ բնակչության 1 տոկոսն ավելի մեծ հարստություն ունի, քան մնացած 99 տոկոսը: Հարկերից խուսափումը անհավասարության խորացմանը նպաստող տարրերից մեկն է: Կորպորացիաների կողմից հարկերից խուսափելու հետևանքով զարգացող երկրների կորուստները տարեկան հասնում են մոտ 100 մլրդ դոլարի:
Առաջիկա 20 տարում աշխարհի 500 հարուստ իր ժառանգներին 2,1 տրիլիոն դոլար կթողնի,ինչը Հնդկաստանի ՀՆԱ-ից ավելի է:
Մինչդեռ 1988-2011թթ. մոլորակի բնակչության ամենաաղքատ 10 տոկոսի եկամուտներն աճել են ընդամենը $65 դոլարով մեկ մարդու հաշվարկով, մինչդեռ «ունևորներինը»` 1 տոկոսով` կազմելով $11800, ինչն ավելի է 182 անգամ:
Ընկերության գլխավոր տնօրենը, որի բաժնետոմսերը ներառված են բրիտանական ֆոնդային բորսայի FTSE-100 վարկանիշում, վաստակում է նույնքան, որքան 10.000 բանվոր Բանգլադեշում:
Վերջին 30 տարում ԱՄՆ բնակչության կեսի վաստակը չի ավելացել, մինչդեռ ամենահարուստ մարդկանց կարողությունն աճել է 300 տոկոսով:
Ըստ հետազոտողների աշխահի ամենահարուստ մարդկանց 8-ում են` Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը, Inditex հոլդինգի հիմնադիր, որը միավորում է Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti ապրանքանիշերը, իսպանացի Ամանսիո Օրտեգան, Berkshire Hathaway-ի 86-ամյա գլխավոր տնօրեն Ուորրեն Բաֆեթը, Amazon.com-ի 52-ամյա ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը, Grupo Карсо-ի հիմնադիր Կառլոս Սլիմ Հելուն, Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Oracle-ի հիմնադիր 72-ամյա Լարրի Էլիսոնը, Bloomberg LP-ի սեփականատեր և գլխավոր տնօրեն Մայքլ Բլումբերգը:

16 Январь 2017 - 12:28 AMT
Первый в мире триллионер появится в мире в ближайшие 25 лет на фоне растущего неравенства в глобальном распределении благ. Об этом 16 января сообщается в исследовании международной благотворительной организации Oxfam.
Сейчас один процент населения планеты владеет большим богатством, чем остальные 99, добавили в компании. Уклонение от уплаты налогов является одним из факторов, которые способствуют росту неравенства. Потери развивающихся стран от неуплаты налогов корпорациями составляют около 100 миллиардов долларов в год, пишет Lenta.ru.
В ближайшие 20 лет 500 богачей по всему миру оставят своим наследникам 2.1 триллиона долларов, что больше ВВП Индии. При этом доход беднейших 10 процентов людей планеты увеличивался в период с 1988 по 2011 год менее чем на три доллара в год.
Ранее журнал Forbes писал, что состояние российских олигархов выросло на 29 миллиардов долларов после победы Дональда Трампа на президентских выборах в США. Рост благосостояния наиболее богатых россиян объясняется укреплением рубля и повышением стоимости российских ценных бумаг.