17 Հունվար 2017 - 06:21 AMT
Հունվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հիմնականում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով մոտ 680 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը, ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: ԼՂՀ ՊՆ-ը նշում է, որ առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:

В ночь на 17 января Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня около 60 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций Карабаха более 680 выстрелов из огнестрельного оружия различного калибра.
Передовые подразделения Армии обороны НКР владеют оперативно-тактической ситуацией и уверенно выполняют поставленные перед ними боевые задачи.
В ночь на 16 января Азербайджана интенсивно нарушал режим перемирия по всей линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС, применяя стрелковое оружие, а также минометы калибра 60 и 82 мм.Особо интенсивному обстрелу подверглись опорные пункты Армии обороны НКР в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. На этих участках ВС Азербайджана выпустили 51 снаряд из миномета калибром 60 мм и три снаряда – из 82-мм миномета.
С целью подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям на некоторых участках. В Минобороны НКР отмечают, что вся ответственность за последствия дальнейшего роста напряженности на передовой полностью ложится на азербайджанскую сторону. В случае продолжения Азербайджаном подобных действий ответные меры Армии обороны НКР будут более жесткими.