Աստղագնաց Յուջին Սերնանը, որը Լուսնում վայրէջք կատարած աստղագնացներից վերջինն էր, մահացել է 83 տարեկան հասակում, ասվում է ՆԱՍԱ-ի կայքում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ԱՄՆ ՌԾՈւ նավատորմի կապիտան Յուջին Սերնանը 3 անգամ է տիեզերք գնացել. 1966-ին որպես «Ջեմինի-9Ա» տիեզերանավի երկրորդ օդաչու, 1969-ին` որպես «Ապոլոն-10»-ի անձնակազմի անդամ, իսկ 1972-ին նա գլխավորել է «Ապոլոն-17» առաքելությունը:
Սերնանը եղել է Լուսնի վրա և դարձել է երկրորդ ամերիկացին, որը դուրս է եկել բաց տիեզերք: Կարիերան Սերնանն ավարտել է 1972-ի դեկտեմբերից հետո, երբ մասնակցել է Լուսնի վրա վերջին վայրէջքին:
«Ապոլոն 17»-ը Միացյալ Նահանգների «Ապոլոն» ծրագրի 11-րդ և վերջին արշավախումբն էր։ Տիեզերանավն ուղեծիր դուրս եկավ 1972 թ. դեկտեմբերի 7-ին երեք տիեզերագնացով. հրամանատար՝ Յուջին Սերնան, օդաչուներ՝ Ռոլանդ Էվանս և Հարիսոն Շմիտ: Ապոլոն 17-ն առ այսօր մարդու կողմից ղեկավարվող լուսնի վրա վայրէջք կատարած վերջին տիեզերական թռիչքն է:
1976-ի հուլիսին Յուջին Սերնանն ազատվել է ՌԾՈւ շարքերից 20-ամյա ծառայությունից հետո և ավարտել է աշխատանքը ՆԱՍԱ-ում: Դրանից հետո նա հանդես էր գալիս որպես հեռուստամեկնաբան տիեզերական շաթլների թռիչքների հեռարձակման ժամանակ:

17 Январь 2017 - 07:14 AMT
Астронавт Юджин Сернан, последний из высаживавшихся на Луну, умер на 83-м году жизни, сообщается на сайте НАСА.
По данным американского космического агентства, он скончался в кругу семьи. Причина смерти не называется, пишет Lenta.ru.
Капитан ВМФ США Юджин Сернан летал в космос трижды: в 1966 году в качестве второго пилота корабля «Джемини-9А», в 1969-м — как пилот «Аполлон-10», а в 1972 году он командовал миссией «Аполлон-17».
Сернан побывал на Луне и стал вторым американцем, вышедшим в открытый космос. Карьеру астронавта Сернан завершил после того, как в декабре 1972 года принял участие в последней высадке на Луну.
В июле 1976 года Сернан уволился из ВМФ после 20-летней службы и закончил свою работу в НАСА. После этого он был телевизионным комментатором во время трансляций полетов космических шаттлов.
Программа пилотируемых космических полетов «Аполлон» была создана для первой пилотируемой высадки на Луну. С 1968 по 1975 годы было отправлено 15 космических кораблей с экипажами (в общей сложности 38 астронавтов). В рамках проекта удалось совершить шесть удачных высадок человека на поверхность спутника Земли.