17 Հունվար 2017 - 08:31 AMT
Ապրիլին Բրյուսելում տեղի կունենա Սիրիայի հարցով լայնածավալ միջազգային խորհրդաժողով: Այդ մասին Բելգիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Ըստ Մոգերինիի, Բրյուսելի խորհրդաժողովը պետք է սկիզբ հանդիսանա Սիրիայում անցումային քաղաքական գործընթացի և երկրի վերականգնման համար: Միջոցառումը կհաջորդի ՄԱԿ հովանու ներքո փետրվարի սկզբին Ժնևում կայանալիք միջսիրիական խաղաղ բանակցություններին, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Սիրիայում զինված հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշ է վերադառնալ բանակցությունների ՄԱԿ շրջանակում: Այդ մասին նույն օրը հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը: Ըստ նրա, Աստանայում Սիրիայի վերաբերյալ հանդիպումը, որը կազմակերպում են ՌԴ-ն և Թուրքիան, միջանկյալ քայլ կդառնա խաղաղության ճանապարհին: Սակայն երկարաժամկետ քաղաքական լուծում կարելի է գտնել միայն ՄԱԿ հովանու ներքո, ասել է Շտայնմայերը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիացի ապստամբները համաձայնության են եկել խաղաղ բանակցություններին մասնակցության մասին, որոնք մեկնարկելու են հունվարի 23-ին Աստանայում: Այժմ նրանք փորձում են համաձայնության գալ պատվիրակության կազմի մասին, որը մասնակցել է Սիրիայի բանակցություններին 2016-ին:

В апреле в Брюсселе пройдет масштабная международная конференция по Сирии. Об этом объявила на пресс-конференции в столице Бельгии 16 января верховный представитель ЕС по внешней политике и политике безопасности Федерика Могерини.
В идеале брюссельская конференция должна будет стать первым шагом к переходному политическому процессу в Сирии и к восстановлению страны, отметила глава европейской дипломатии. Мероприятие пройдет вслед за межсирийскими мирными переговорами в Женеве под эгидой ООН, намеченными на начало февраля, передает Deutsche Welle.
Для урегулирования вооруженного конфликта в Сирии необходимо вернуться к переговорам в рамках Организации Объединенных Наций, заявил в тот же день глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер. По его мнению, встреча по Сирии в Астане, организуемая Россией и Турцией, станет промежуточным шагом на пути к миру. Однако долговременное политическое решение может быть найдено только под эгидой ООН, подчеркнул Штайнмайер.
Ранее стало известно, что сирийские повстанцы договорились между собой об участии в переговорах о мирном урегулировании, намеченных на 23 января в Астане. По данным агентства Reuters, теперь они пытаются договориться о составе делегации, которая будет отличаться от той, что участвовала в женевских переговорах по Сирии в прошлом году.