Աճում է դեմոկրատ կոնգրեսականների թիվը, որոնք մտադիր են բոյկոտել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությունը: Իր որոշման մասին հայտարարել է արդեն 26 մարդ: Որպես պատճառ պատգամավորներից շատերը նշում են Թրամփի արտահայտությունները կոնգրեսական Ջոն Լյուիսի հասցեին, գրում է BBC-ին:
Լյուիսը տարիներ շարունակ եղել է հանուն քաղաքացիական իրավունքի շարժման ակտիվ մասնակից և շատերի համար հերոս է դարձել:
Լյուիսը Թրամփին «ապօրինի նախագահ է» անվանել, իսկ նա իր հերթին գրել է Twitter-ում. «Այդ ամենը դատարակ խոսակցություններ են, դատարկ, դատարկ` և ոչ մի գործողություն կամ արդյունք»:
Դրանից հետո դեմոկրատ պատգամավորներից շատերը որոշել են խախտել ավանդույթն ու չմասնակցել նախագահի երդմնակալության արարողությանը, որը կայանալու է հունվարի 20-ին:
«Երբ դու վիրավորում ես կոնգրեսական Լյուիսին, դու վիրավորում ես Ամերիկան»,-հայտարարել է Իվետ Քլարքը` Նյու Յորքի 5 ներկայացուցիչներից մեկը, որոնք բոյկոտում են երդմնակալությունը:
Առաջինն իր որոշման մասին հայտարարել է Իլինոյսից ընտրված պատգամավոր Լուիս Գուտիերեսը, իր որոշման մասին նա հայտնել էր դեռ դեկտեմբերին:
«Ես չեմ կարողանա նայել կնոջս աչքերին, դուստրերիս ու թոռներիս աչքերին, եթե ներկա լինեմ այն ամենից հետո, ինչ նա ասել է կանանց, լատինամերիկացիների, սևամորթների, մահմեդականների մասին, կարծես այն ամենն, ինչ նա ասել է կամ գրել իր թվիթներում ջնջվել է մեր հիշողությունից»,-ասել է Գուտիերեսը:
Դոնալդ Թրամփը մեծ դժվարություններ ունի արարողության ժամանցային մասի կազմակերպման հետ կապված: Ամերիկացի հայտնի երաժիշտներից ոչ մեկը չի ցանկացել ելույթ ունենալ երդմնակալության ժամանակ: Թրամփն առայժմ ունի միայն «Ամերիկայի տաղանդները» մրցույթի 16-ամյա հաղթող Ջեկի Իվանկոյի, ռազմական քայլերթերի համույթի և Radio City Rockettes վարյետեի մասնակցությունը, սակայն պարողներից ոմանք արդեն հրապարակավ հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու:
ԱՄՆ նախագահի երդմնակալության արարողությունը 1937-ից ի վեր անցկացվում է հունվարի 20-ին: Եթե այդ օրը կիրակի է լինում, նախագահը երդում է տալիս մասնավոր արարողության ժամանակ, իսկ հանդիսություններն անցնում են հունվարի 21-ին:

17 Январь 2017 - 08:45 AMT
Число конгрессменов-демократов, которые собираются бойкотировать инаугурацию избранного президента США Дональда Трампа, растет. О своем решении заявили уже 26 человек.
В качестве причины многие депутаты назвали недавние резкие выражения Трампа в адрес конгрессмена Джона Льюиса, пишет BBC.
Льюис многие годы является видным участником движения за гражданские права, и для многих американцев стал героем. Он участвовал в выступлениях 1965 года в Сельме и Монтгомери за избирательные права чернокожих. В 1987 году он был избран в палату представителей от пятого округа штата Джорджия. Этот округ Трамп назвал «кишащим преступниками».
После того как Льюис назвал Трампа «нелегитимным президентом», тот в своем «Твиттере» написал: «Все это болтовня, болтовня, болтовня – и никаких действий или результата».
После этого заявления многие депутаты-демократы решили нарушить традицию и не участвовать в инаугурации президента, которая состоится 20 января.
«Когда ты оскорбляешь конгрессмена Джона Льюиса, ты оскорбляешь Америку», – заявила Иветт Кларк, одна из пяти представителей округа Нью-Йорк, бойкотирующих инаугурацию.
Всего в двух палатах конгресса заседает 535 депутатов.
Первым из депутатов бойкотировать инаугурацию решил представитель от Иллинойса Луис Гутьеррес, о своем решении он сообщил еще в декабре.
«Я не смогу смотреть в глаза моей жене, моим дочерям и внукам, если буду присутствовать там после всего того, что он сказал о женщинах, латиноамериканцах, чернокожих, мусульманах, будто все то, что он сказал в своих речах или написал в своих твитах, нормально и стерто из нашей общей памяти», – объяснил свое решение Гутьеррес.
Льюис заявил, что не будет присутствовать на церемонии, назвав Трампа нелегитимным президентом, чем вызвал гнев Трампа.
Инаугурация Дональда Трампа будет первой пропущенной инаугурацией президента за 30 лет, что Льюис работает в конгрессе. Предполагаемое вмешательство российских хакеров в выборный процесс Льюис назвал одной из причин, по которой он считает Трампа нелегитимным президентом.
Дональд Трамп испытывает серьезные затруднения с развлекательной частью церемонии.
Никто из значимых американских музыкантов не захотел выступать во время инаугурации. Пока Трамп заручился лишь согласием победительницы конкурса «В Америке есть таланты», 16-летней Джеки Иванко, оркестра военных маршей и варьете Radio City Rockettes, однако некоторые танцовщицы уже публично заявили о своем отказе участвовать в этом выступлении.
Инаугурация президента США с 1937 года проводится 20 января, что оговорено 20-й поправкой к конституции. В случае если этот день является воскресным, президент приминает клятву на частной церемонии, а торжества проходят в понедельник, 21 января.