ԵԱՀԿ-ն ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994 թվականին կնքված հրադադարից ի վեր պահանջում է ազատել ԼՂ «գրավյալ տարածքները», սակայն բացառապես առանց ուժի կիրառման և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշելու պահին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2016-ի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ընդհանուր առմամբ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին` Լավրովն ասել է, որ այն աբստրակտ ինչ-որ հակամարտություն չէ, ոչ էլ «բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործը»: «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ լուծումների մի ամբողջ հավաքածու գոյություն ունի, առաջին հերթին ՄԱԿ ԱԽ հակամարտության ամենաթեժ ժամանակ ընդունվածները, որով պահանջվում էր դադարեցնել կրակը»,-հիշեցրել է Լավրովը:
Նա նշել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և դիտորդների քանակի ավելացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները մինչ օրս իրողություն չեն դարձել ԵԱՀԿ ներսում փոխհամաձայնության բացակայության պատճառով:
Լավրովը հիշեցրել է, որ 2016-ի ապրիլին հակամարտության սրացումից հետո, հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխադարձ մեղադրանքները, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և շփման գծում դիտորդների քանակի ավելացման վերաբերյալ: «Ցավոք, նույնիսկ այդպիսի տարրական բանը, որն անհրաժեշտ է սրացումները կանխելու համար, չի կարող կյանքի կոչվել, քանի որ բացակայում է փոխհամաձայնությունը ԵԱՀԿ-ում»,-ասել է Լավրովը: Նա հավելել է, որ փոխհամաձայնության բացակայության պատճառների մասին «կարելի է հետաքրքվել այդ կազմակերպության ներկայացուցիչների մոտ»:
Լավրովը ասել է նաև, որ ամեն ինչ ամրագրված է Մինսկի խմբի բազմաթիվ որոշումներում, ինչպես նաև հայտարարություններում ու փաստաթղթերում, որոնք ընդունել և ստորագրել են ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահները: «Վեճերի խաղաղ կարգավորումը այնտեղ ամրագրված է շատ որոշակիորեն»,-ասել է Լավրովը:
Նա նշել է, որ մեծ մտահոգություն են առաջացնում 2016-ի ապրիլի արյունալի դեպքերը: Լավրովը հիշեցրել է, որ «Ռուսաստանը վճռորոշ դերակատարություն է ունեցել այդ պահին արյոււնահեղությունը դադարեցնելու գործում»:
Երևանն ու Բաքուն բանակցում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա: Սկզբունքներն, ի թիվս այլ կետերի, ենթադրում են փախստականների վերադարձ, ԼՂՀ անվտանգության գոտու հանձնում՝ բացառությամբ ՀՀ հետ ցամաքային կապի համար ստեղծվելիք միջանցքի, խաղաղապահների տեղակայում ու ԼՂՀ կարգավիճակի հարցով հանրաքվե:

Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) с момента заключенного в 1994 году перемирия в зоне карабахского конфликта требует освободить «оккупированные территории» Карабаха, но ни в коем случае не силой и при определении окончательного статуса Нагорного Карабаха. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам 2016 года.
Комментируя в целом тему урегулирования в Нагорном Карабахе, глава МИД РФ подчеркнул, что оно не является абстрактным и «не является исключительно темой внутренних дел Азербайджана», пишет ТАСС.
«По поводу нагорнокарабахского конфликта существует целый набор решений, прежде всего решений, которые принимались в Совете безопасности ООН в самый разгар конфликта и требовали прекращения огня», – напомнил Лавров.
По его словам, договоренности по внедрению механизма расследования инцидентов и увеличению числа наблюдателей в зоне нагорно-карабахского конфликта до сих пор не реализованы из-за отсутствия консенсуса внутри ОБСЕ.
Он напомнил, что после обострения конфликта в апреле 2016 года были достигнуты договоренности о необходимости, учитывая взаимные обвинения Армении и Азербайджана, создать механизм расследования инцидентов и о необходимости увеличения числа наблюдателей ОБСЕ непосредственно на линии соприкосновения.
«К сожалению, даже такая элементарная вещь, необходимая для того, чтобы не повторялось обострение, – механизм расследования инцидентов и увеличение количества наблюдателей на линии соприкосновения, она не может воплотиться в жизнь, потому что пока отсутствует консенсус в ОБСЕ», – сказал Лавров.
Он добавил, что о причине отсутствия такого консенсуса можно «поинтересоваться у представителей этой организации».
Глава внешнеполитического ведомства констатировал, что все это закреплено в многочисленных решениях Минской группы, а также заявлениях и документах, которые принимались и подписывались президентами Армении и Азербайджана.
«Мирное урегулирование споров записано там со всей недвусмысленностью», – подчеркнул Лавров.
Он также отметил, что кровавые события в регионе, произошедшие в апреле 2016 года, вызывают глубочайшую тревогу.