ԳԴՀ ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը վերահաստատել է, որ մերձավորարևելյան կարգավորման հարցում հավանություն է տալիս «երկու պետության» գաղափարին: «Դա Պաղեստինի և Իսրայելի միջև տևական խաղաղություն հաստատելու միակ ճանապարհն է»,-ասել է նախարարը լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունվարի 15-ին Փարիզում մերձավորարևելյան համակարտության կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողով տեղի ունեցավ: Համաժողովի հիմնական նպատակն էր աջակցել փակուղի մտած իսրայելա-պաղեստինյան բանակցությունների վերսկսմանը: Մասնակցել է 70 երկրի ներկայացուցիչ: Իսրայելը բոյկոտել է համաժողովը` համարելով, որ այն միայն հետաձգում է խաղաղության հաստատումը, ամրապնդելով պաղեստինցիների անհաշտ դիրքորոշումը: Պաղեստինցիները ողջունել են բազմակողմ մոտեցումը: Կոնֆերանսի ամփոփիչ փաստաթղթում կողմերին խորհուրդ է տրվում ճանաչել «2 պետություն` 2 ժողովրդի համար» սկզբունքը:
Պաղեստինցիները պահանջում են, որ երկու ինքնիշխան պետությունների սահմաններն անցնեն այն բնագծով, որը կար մինչև 1967թ. Վեցօրյա պատերազմը` տարածքների հնարավոր փոխանակմամբ: Նրանք հուսով են սեփական պետությունը ստեղծել Հորդանանի Արևմտյան ափին և Գազայի հատվածում, իսկ Արևելյան Երուսաղեմը մայրաքաղաք դարձնել:
Իսրայելը հրաժարվում է վերադառնալ 1967թ. սահմաններին, առավել ևս կիսել արաբների հետ Երուսաղեմը, որն արդեն իսկ հայտարարված է հավերժ և անբաժան մայրաքաղաք:

Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер вновь подтвердил приверженность принципу «двух государств» в ближневосточном урегулировании.
«Это единственный путь к продолжительному миру между Палестиной и Израилем», — сказал 17 января министр журналистам в Берлине, передает РИА Новости.
В Париже 15 января состоялась Международная конференция по ближневосточному урегулированию. В форуме, цель которого — содействие возобновлению зашедших в тупик палестино-израильских мирных переговоров, приняли участие представители 70 стран. Израиль его бойкотировал, считая, что он лишь отдаляет мир, укрепляя непримиримость позиций палестинцев. Палестинцы приветствовали многосторонний подход, отмечая, что годы переговоров с Израилем никак не приблизили решение вопроса. В итоговом коммюнике конференции содержится рекомендация сторонам конфликта признать принцип «два государства — для двух народов».
Палестинцы в рамках процесса мирного урегулирования с Израилем, который в данный момент приостановлен, требуют, чтобы будущие границы между двумя суверенными государствами проходили по линиям, которые существовали до Шестидневной войны 1967 года, с возможным обменом территорий. Они надеются создать свое государство на Западном берегу реки Иордан и в секторе Газа, а Восточный Иерусалим хотят сделать его столицей.
Израиль отказывается вернуться к границам 1967 года, а тем более делить с арабами Иерусалим, который уже объявил своей вечной и неделимой столицей.