19 Հունվար 2017 - 08:37 AMT
Ըստ IHS Markit հետազոտության, 2016-ին ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից վերահսկվող տարածքները կրճատվել են գրեթե մեկ քառորդով:
2016-ին ԻՊ-ն կորցրել է վերահսկվող տարածքների 23%-ը` հունվարին առկա 78.000 քկմ-ից նվազելով մինչև 60. 400 քկմ: IHS Conflict Monitor վերլուծաբանն ասել է, որ կորուստները կարելի է «աննախադեպ» համարել ԻՊ համար: Եվ դա չնայած նրան, որ դեկտեմբերն «Իսլամական պետությանը» հաջողվեց կրկին գրավել սիրիական Պալմիրան:
2016-ին ահաբեկչության դեմ պայքարում ամենաթեժ ռազմաճակատներն էին Սիրիան ու Իրաքը: Մինչև տարեվերջ իրավիճակն այդ երկրներում զգալիորեն պարզվեց` ուժերի որոշակի հավասարակշռությունը, որ կար 2015-ին, զգալիորեն խախտվել է, երկու դեպքում էլ ոչ հօգուտ ծայրահեղական իսլամիստների:

Согласно исследованию IHS Markit, в 2016 году территории, контролируемые террористической организацией «Исламское государство» (ИГ), сократились почти на четверть.
В 2016 году ИГ потеряло 23% контролируемых территорий — с 78 тыс. кв. км в начале января до 60,4 тыс. кв. км в конце 2016 года. Аналитик IHS Conflict Monitor уточнил, что эти потери можно считать «беспрецедентными» для ИГ. И это несмотря на то, что в декабре «Исламскому государству» удалось отбить у сирийской армии Пальмиру, напомнил эксперт.
В 2016 году самыми горячими фронтами борьбы с международным терроризмом оставались Сирия и Ирак. И в обеих этих странах к концу года ситуация в значительной степени прояснилась. Определенный баланс сил, существовавший еще год назад, нарушен, и в обоих случаях не в пользу исламских радикалов.