Իրաքյան Մոսուլի արևելյան մասը, որն ազատագրվել է «Իսլամական պետության» գրոհայիններից, ավերակների է վերածվել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
ԻՊ-ից Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է 2016-ի հոկտեմբերին: Ահաբեկիչները կորցրել են շրջաններից շատերը Մոսուլի արևելքում, սակայն արևմտյան մասը Տիգրիսի մյուս ափին մնում է գրոհայինների հսկողության տակ:
Գործողության մեկնարկից 90 օր անց անվտանգության ուժերին հաջողվել է լիակատար վերահսկողություն հաստատել քաղաքի արևելյան թաղամասներում, սակայն դա ծանր հետևանքներ է ունեցել: Ինտենսիվ մարտական գործողությունների հետևանքով քաղաքի ենթակառուցվածքներին հսկայական վնաս է հասցվել:
Խաչընդոտելու համար քաղաքի ազատագրմանը ԻՊ զինյալները հենց սկզբից կիրառում էին ականապատ մեքենաներ և օգտագործում էին մահապարտ ահաբեկիչների: Ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում, ինտենսիվ մարտական գործողությունների, ինչպես նաև ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ՌՕՈւ ավիահարվածների հետևանքով Մոսուլի արևելքում մեծ են ավերածությունները:

19 Январь 2017 - 11:52 AMT
Восточная часть иракского города Мосул, освобожденного от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ), лежит в руинах, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
Операция по освобождению Мосула от ИГ продолжается с октября 2016 года. Под контроль иракских военных, согласно последнему заявлению объединенного штаба командования операцией, вернулись около 90% восточной половины города, но западная часть полностью остается в руках террористов.
Спустя 90 дней после начала операции силам безопасности удалось установить полный контроль над всеми восточными кварталами города, передает агентство. Однако освобождение кварталов далось нелегко: в результате интенсивных боестолкновений инфраструктуре города нанесен колоссальный ущерб.
Чтобы помешать продвижению сил безопасности и не потерять последний оплот в Ираке, террористы ИГ с самого начала использовали заминированные машины и смертников. В результате терактов, интенсивных столкновений между силами безопасности и боевиками, а также авиаударов ВВС международной коалиции восток Мосула превратился в руины.
Террористы превратили правительственные здания в опорные пункты и штабы, что привело к тому, что почти все они либо разрушены, либо повреждены.