20 Հունվար 2017 - 09:11 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները սիրիական Պալմիրայում առնվազն 12 մարդ են սպանել, ինչպես նաև ավերակների են վերածել մի շարք հնագիտական հուշարձաններ, որոնք ներառված են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ցանկում:
Ինչպես հայտնում է SANA գործակալությունը, իսլամիստների զոհերի թվում են նաև ավելի վաղ առևանգված երկու ոսուցիչն ու 4 պետծառայողը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ծայրահեղականները կրկին գրավեցին հինավուրց Պալմիրան 2016-ի դեկտեմբերին: Սիրիական բանակը, նահանջելուց առաջ, կարողացավ տարհանել բնակչության 80 տոկոսը:
Ավելի վաղ ՌԴ Գլխավոր շտաբի Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը հայտնել էր, որ Մոսուլում միջազգային կոալիցիայի գործողությունների պատճառով, որը դուրս է մղում զինյալներին Սիրիայի արևելք, ԻՊ-ն գործնականում անարգել կենդանի ուժ ու զենք է տեղափոխում Պալմիրայի, Դեր Զորի և Թուրքիային սահմանակից Էլ Բաբ քաղաքից:

По меньшей мере 12 человек убиты боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в историко-археологическом комплексе Пальмира (240 км от Дамаска), пишет ТАСС со ссылкой на агентство SANA.
По его информации, среди жертв два учителя и четверо госслужащих, похищенные ранее. Кроме того, радикалы разрушили ряд археологических памятников, включенных в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Ранее начальник Главного оперативного управления Генштаба Вооруженных сил России генерал-лейтенант Сергей Рудской сообщил, что боевики перебрасывают оружие, взрывчатку и живую силу в направлении Пальмиры из-за действий коалиции во главе с США под иракским Мосулом.
«Действия коалиционной группировки, возглавляемой США, под иракским городом Мосул во многом свелись к выдавливанию в восточную часть Сирии, значительных сил ИГ, которые почти беспрепятственно перебрасывают оружие, взрывчатку, живую силу в направлении Пальмиры, Дейр-Эз-Зора, а также приграничного с Турцией город Эль Баб», – сказал он.
Экстремисты вновь заняли Пальмиру 11 декабря после отступления правительственных сил. Армия и ополченцы перед отходом смогли эвакуировать 80% жителей.