Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի գլխավոր գանձապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը հաստատել է, որ առաջադրելու է իր թեկնածությունը նահանգի վարչապետի պաշտոնի համար, հայտնում է The Sidney Mornin Herald-ը:
Նոր Հարավային Ուելսը, որի մայրաքաղաքը Սիդնեյն է, Ավստրալիայի ամենախիտ բնակեցված նահանգն է: 2014-ի մարտին նահանգի բնակչությունը կազմում էր 7,5 մլն մարդ:
Ըստ Բերեջիկլյանի, նա կներկայացնի նահանգի Ազատական կուսակցությունը: Հաջողության դեպքում նա կդառնա Ազատական կուսակցությունից առաջին կին վարչապետը բոլոր նահանգների մասշտաբով:
Բերեջիկլյանի ընդդիմադիրներն ունեն հաղթելու որոշ շանսեր, սակայն կուսակցության աղբյուրները նշում են, որ հավանաբար, հաղթողը կլինի հայազգի Բերեջիկլյանը:
Բերեջիկլյանը ժողովրդականություն է վայելում ավստրալացիների շրջանում: Նա հայ ներգաղթյալների ընտանիքից է, եղել է Նոր Հարավային Ուելսի արտադրական կապերի նախարար:

20 Январь 2017 - 08:32 AMT
Главный казначей штата Новый Южный Уэльс Австралии, армянка Глэдис Береджиклян подтвердила выдвижение своей кандидатуры на пост премьер-министра штата, передает The Sidney Mornin Herald.
Новый Южный Уэльс, столицей которого является Сидней, – самый населенный штат Австралии. В марте 2014 года численность населения штата достигала 7.5 млн человек.
По словам Береджиклян, она будет представлять Либеральную партию штата. В случае успеха, она станет первой женщиной-премьером во всех австралийских штатах от Либеральной партии.
У оппонентов Береджиклян есть некоторые шансы на победу, однако источники партии отмечают, что вероятнее всего победа на выборах достанется армянке.
Береджиклян пользуется популярностью среди австралийцев. Она вышла из семьи армянских эмигрантов, занимала пост министра производственных связей штата Новый Южный Уэльс.