2017-ի հունվարի 21-ին լրացավ ֆոտոլրագրության կյանքը արմատապես փոխած և գունավոր ժապավենը պարտադիր դարձրած իրադարձության 30 տարին: PanARMENIAN.Net-ը պատմում է, ինչպես ամերիկացի գանձապահի ինքնասպանությունը հիմք հանդիսացավ դրա համար:
Մինչև 1987թ. հունվարի 22-ը Associated Press-ի լուսանկարիչները կարող էին ինքնուրույն ընտրել ժապավենը: Սակայն հունվարի 22-ի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ յուրաքանչյուր միջոցառում կարող է բավականին կարևոր լինել և այդ օրվանից գունավոր լուսանկարահանումը պարտադիր դարձավ:
Դուայերի գործը
1980-ականների սկզբին ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգի իշխանությունները պարզել էին, որ նահանգի բնակիչներից սխալմամբ գանձվել է հավելյալ եկամտահարկ: Հաշվարկելու համար գումարը և փոխհատուցման կարգը, որոշեցին դիմել աուդիտորներին: Կապալառուի ընտրության համար պատասխանատու էր նահանգի գանձապահ Ռոբերտ Բադ Դուայերը:
$4.6 մլն պայմանագիրը ստացել էր կալիֆորնիական Computer Technology Associates (CTA) ընկերությաւնը, սակայն իրավապահ մարմինների մոտ կասկածներ առաջացան գործարքի օրինականության վերաբերյալ: Դուայերին մեղադրեցին կոռուպցիայի մեջ, դատախազությունը գործ հարուցեց նրա դեմ:
Հետաքննության ժամանակ ընկերության 2 աշխատակից հաստատեց, որ $300 000 կաշառք է տվել Դուայերին: Դատարանում Դուայերը հերքեց դատախազների առաջարկը` խոստովանելով մեղքն ու դատապարտվելով 5 տարվա ազատազրկման:
1986-ի դեկտեմբերի 18-ին նրան դատապարտեցին 55 տարվա ազատազրկման: Պաշտոնյան բողոքարկեց որոշումն ու հայտարարեց, որ պայքարելու է իրավունքների համար:
1987-ի հունվարի 22-ին, գործի վերաբերյալ վերջնական դատավճռից մեկ օր առաջ, Դուայերը մամուլի ասուլիս հրավիրեց: Շատերը հրաժարականի հայտարարություն էին ակնկալում, սակայն տասնյակ լրագրողների ներկայությամբ նա կարդաց իր անմեղության մասին հայտարարությունը:
«Յուրաքանչյուրն, ով ճանաչում է, գիտի, որ ես անմեղ եմ: Պատիժն օրինական չի լինելու, քանի որ ես ոչ մի բան չեմ խախտել: Ես քաղաքական հետապնդման զոհ եմ դարձել, իմ ազատազրկումն ամերիկյան ԳՈւԼԱԳ-ը կդառնա: Ես դիմել եմ ինձ հավատացողներին` խնդրելով շարունակել բարեկամությունն իմ ընտանիքի հետ, ջանադրաբար աշխատել ԱՄՆ-ում իրական արդարադատության հաստատման համար և չհրաժարվել ինձ արդարացնելու փորձերից, որպեսզի իմ սերունդների վրա չմնա ինձ հետ կատարված անարդարության բիծը»,-ասել է Դուայերը:
Ավարտելով` Դուայերը փակ ծրարներ է փոխանցել օգնականներին: Ինչպես պարզվել է ավելի ուշ, ծրարներում հրաժեշտի գրություն էր, հասցեագրված կնոջը, օրգանների դոնորի քարտ և նահանգապետին ուղղված նամակ: Հետո նա հանել է ատրճանակը, փողը դրել բերանն ու կրակել:
Դատին ներկա Associated Press-ի լուսանկարիչ Փոլ Վեթիսին հաջողվել է կադրեր լուսանկարել, որոնք հետագայում հրապարակվեցին հարյուրավոր պարբերականներում, ինչպես նաև արժանացան World Press Photo-ին:
«Ժամեր անց արդեն այդ լուսանկաներն առաջատար ԶԼՄ-ների խմբագրերի սեղաններին էին: Փոլի մոտ ցրիչ են ուղարկում, որպեսզի նա գործակալության գլխամաս հասցնի ժապավենը` բարձր թողունակությամբ սքանավորման համար: Ամսագրերը սպասում էին ավելի որակյալ պատկերների, քան շտապ ուղարկվածներն էին: Եվ այստեղ է, որ Associated Press-ի ֆոտոխմբագիրը Փոլի հետ հեռախոսազրույցում իմանում է, որ նա սև-սպիտակ լուսանկարներ է արել: Դա վերջին օրն էր, երբ մեր լուսանկարիչները կարող էին ընտրել ժապավենը»,-հիշում է AP նախկին լուսանկարիչ Հարի Գարդիները:
Դուայերի գործը շարքային միջոցառում էր թվում, սակայն ստիպեց Associated Press-ին փոխել կանոնները:
1980-ականներին գունավոր ժապավենը դեռ ընկալվում էր որպես թանկարժեք հաճույք:
«Կանոնները պարզ էին: Գունավոր ժապավենը նախատեսված էր առաջին էջերին հայտնվող իրադարձությունների համար: Մյուսների համար նախատեսված էր սև-սպիտկ ժապավեն»,-ասել է Գարդիները:
Ոչ ոք արտառոց ոչ մի բան չէր սպասում Դուայերի ասուլիսից: Թվում էր, թե այն մի 2 սյունյակի կարժանանա միայն: Բայց այն, ինչ սկսվում էր որպես առօրյա միջոցառում, ստիպեց Associated Press-ին փոխել կանոնները:
Քանի որ ինքնասպանության պահին Դուայերը դեռ գանձապետի պաշտոնում էր, նրա ընտանիքը ստացավ $1,3 մլն փոխհատուցում և ապահովագրական վճարներ: 2010-ին Ուիլյամ Թրիքեթ Սմիթը, Դուայերի գործով հիմնական վկաներից մեկը, խոստովանեց, որ զրպարտել էր պաշտոնյային սեփական դատավճիռը մեղմելու նպատակով:

22 января 2017 года исполнилось 30 лет как цветная фотосъемка стала обязательной.PanARMENIAN.Net рассказыает события этого дня. До 1987 года у фотографов Associated Press была возможность самим выбирать, какую пленку брать на съемку. Однако события 22 января показали, что каждое мероприятие может оказаться достаточно важным и с тех пор цветная фотосъемка стала обязательной.
Дело Дуайера
Вначале 1980-х годов власти американского штата Пенсильвания выяснили, что с жителей штата по ошибке взимался избыточный подоходный налог. Чтобы рассчитать сумму и порядок компенсаций, решили обратиться к аудиторам. За выбор подрядчика отвечал казначей штата Роберт Бадд Дуайер.
Контракт на $4.6 миллиона получила калифорнийская фирма Computer Technology Associates (CTA), но у правоохранительных органов возникли сомнения в законности данной сделки. Дуайера обвинили в в коррупции, прокуратура завела на него дело.
Во время расследования двое сотрудников CTA подтвердили, что дали Дуайеру $300 000 взятки.
В суде Дуайер отверг предложение прокуроров признать вину и получить 5 лет тюрьмы.
18 декабря 1986 года его приговорили к 55 годам заключения. Чиновник подал апелляцию и заявил, что будет бороться за свою правоту до последнего.
22 января 1987-го, за день до вынесения окончательного решения по делу, Дуайер созвал пресс-конференцию. Многие ожидали заявления об отставке, но в присутствии десятков журналистов он прочитал заявление о своей невиновности.
«Каждый, кто знаком со мной, знает, что я ни в чем не виноват. Наказание не будет законным, потому что я ничего не нарушал. Я стал жертвой политического преследования, и мое заключение станет американской версией ГУЛАГа. Я обращаюсь к верящим в меня с просьбой поддерживать дружбу с моей семьей, усердно работать для создания справедливой системы правосудия в США и не бросать попыток оправдать меня, чтобы мои потомки не были запятнаны свершившейся со мной несправедливостью», — сказал Дуайер.
Закончив, Дуайер передал помощникам запечатанные конверты. Как выяснилось позже, в них лежали предсмертная записка для жены, карточка донора органов и письмо к губернатору штата. Потом он вынул револьвер, направил ствол себе в рот и выстрелил.
Присутствующему на суде фотографу Associated Press Полу Вэтису удалось сделать кадры, вскоре опубликованные в сотнях изданий по всему миру, а также получшившие награды World Press Photo.
«Уже спустя считанные часы после съемки эти фотографии лежали на столах редакторов ведущих СМИ. К Полу отправили курьера, чтобы тот доставил в главный офис агентства пленку для сканирования в высоком разрешении. Журналы ждали более качественных изображений, чем те, что были срочно отправлены по фототелеграфу. И тут нью-йоркский фоторедактор Associated Press в телефонном разговоре с Полом узнал, что тот сделал черно-белые снимки. Этот был последний день, когда наши фотографы могли выбирать, какую пленку использовать на заданиях», – вспоминает бывший фотограф AP Гари Гардинер.
Дело Дуайер казалось рутинным мероприятием, но оно заставило Associated Press изменить свои правила.
К концу 1980-х цветная фотография все еще воспринималась как дорогое удовольствие.
«Правила были простыми. Цветная пленка — для документирования событий, которые могут попасть на первые полосы газет и обложки журналов. Для всего остального — ч/б», — объясняет Гардинер.
«Никто не ожидал от пресс-конференции Дуайера ничего особенного. Казалось, она заслуживает только пару колонок. Снимать ее в цвете не было смысла. Но то, что начиналось как рутинное мероприятие, заставило Associated Press изменить свои правила. С этого момента стало почти невозможно встретить штатного фотографа или даже фрилансера, снимавшего для AP на черно-белую пленку».
Так как во время самоубийства Роберт Бадд Дуайер все еще находился на посту казначея штата, его семья получила компенсацию и страховые выплаты общей суммой около $1,3 миллиона. В 2010 году Уильям Трикетт Смит, один из ключевых свидетелей по делу Дуайера, признался, что оговорил чиновника ради смягчения собственного приговора.