Իրաքի «Օրենքի պետություն» քաղաքական դաշինքի անդամ Նալա ալ Հաբիբին հայտարարել է, որ «Իսլամական պետության» զինյալները մի շարք պարտություններից հետո պարտադրում են երեխաներին համալրել իրենց շարքերը, հայտնում է Ինտերֆաքսը «Ալ Մասդարի» վրա հղումով:
«Իսլամական պետություն» խմբավորումը 150 երեխա է առևանգել Թալ Աֆար քաղաքում և պարտադրել է նրանց անդամագրվել այսպես կոչված «Խալիֆատի կորյունները» ջոկատին»,-ասել է Ալ Հաբիբին:
Ըստ նրա, ԻՊ-ն երեխաներին գողացել է Մոսուլից և Թալ Աֆարի եզդիների ընտանիքներից, որպեսզի նրանք սպանեն խաղաղ բնակիչներին և զինծառայողներին ականապատ մեքենաների և «մահապարտների գոտիների» միջոցով:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունն ընթանում է 2016-ի հոկտեմբերից: Ահաբեկիչները կորցրել են շրջաններից շատերը Մոսուլի արևելքում, սակայն արևմտյան մասը Տիգրիսի մյուս ափին մնում է գրոհայինների հսկողության տակ:Ավելի քան 68.000 մարդ ստիված է եղել լքել իր տունը և բռնի տեղահանված դառնալ գործողության մեկնարկից հետո:

Член иракского политического блока «Государство закона» Нала аль-Хабиби заявил, что террористы группировки «Исламское государство» (ИГ) насильно рекрутируют в свои ряды детей после ряда поражений, сообщает Интерфакс со ссылкой на «Аль-Масдар».
«Группировка «Исламское государство» похитила 150 детей в городе Таль-Афар (провинция Найнава – ред.) и насильно их рекрутировала в так называемую ячейку «Львята Халифата», – сказал аль-Хабиби.
По его данным, ИГ похитило детей из езидских семей в Таль-Афаре и из семей в Мосуле для того, чтобы они убивали мирных жителей и военнослужащих, используя заминированные автомобили и «пояса смертников».
Операция во втором по величине городе Ирака, захваченном ИГ в 2014 году, продолжается с октября при участии военных, курдских сил пешмерга и коалиции во главе с США. Военным на первых этапах удалось занять ряд районов на востоке Мосула, но продвижение затем замедлилось.