21 Հունվար 2017 - 06:54 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով հրահանգում է հաստատություններին «սառեցնել պարտավորությունները» մինչ առողջապահության ոլորտի բարեփոխման ծրագրի (Obamacare) չեղարկումը, որը 6 տարի առաջ կիրառության մեջ է դրել Օբաման, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
Սենատը քվեարկել է Բարաք Օբամայի առողջապահության բարեփոխման ծրագրի չեղարկման օգտին:
Սպիտակ տունն առաջիկայում հուշագիր կուղարկի նախարարներին` սառեցնելու համար էկոնոմիկայի կարգավորման նոր կանոնների ներմուծումը, ինչը բխում է Թրամփի նախընտրական խոստումներից:
Թրամփն ու նրա Հանրապետական կուսակցությունը մտադիր են որքան հնարավոր է արագ չեղարկել Բարաք Օբամայի նախաձեռնած բարեփոխումը: Թրամփը բազմիցս էր դեմ արտահայտվել Օբամայի օրենքին` համարելով այն անարդյունավետ և թանկ սպառողների համար:
Օբամայի առողջապահական ոլորտի բարեփոխմամբ նախատեսվում էր բուժապահովագրության պարտադիր ձեռքբերում չունեվորների համար սուբսիդիաներով: Իր հրաժեշտի խոսքում Օբաման ասել էր, որ ծրագիրն արդյունավետ է, և հավաստիացրել էր, որ եթե ինչ-որ մեկն ավելի լավ ծրագիր առաջարկի, ինքը կաջակցի այդ ծրագրին:
Բարեփոխման մասին օրենքն ընդունվել է 2010-ին միայն դեմոկրատների ձայներով, որոնք այն ժամանակ իշխում էին Կոնգրեսում: Հետո հանրապետականները, մեծամասնություն ստանալով Կոնգրեսում, տասնյակ անգամ քվեարկել են օրենքի չեղարկման օգտին, սակայն նախագահը վետո է դրել:
Հանրության շրջանում Obamacare-ը հակասական գնահատականներ է ստացել: Ըստ հարցումների, ամերիկացիների մոտ կեսը համարում է, որ ծրագրից պետք է հրաժարվել: Մյուս կողմից մոտ 20 մլն մարդ առաջին անգամ ապահովագրություն է ստացել այդ ծրագրով:

21 Январь 2017 - 10:45 AMT
Президент США Дональд Трамп подписал указ, который предписывает облегчение бремени на госучреждениям в ожидании отмены реформы здравоохранения (Obamacare), введенной шесть лет назад экс-президентом Бараком Обамой, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Reuters.
Также Белый дом в ближайшее время разошлет меморандум министерствам с целью заморозить дальнейшее введение новых правил по регулированию экономики, в соответствии с предвыборными обещаниями Трампа.
Трамп и его Республиканская партия намерены как можно скорее отменить проведенную уходящим президентом Обамой реформу.
Реформа здравоохранения 2010 года, получившая неформальное название «Лечение Обамы» (Obamacare), предполагает субсидии малоимущим на медицинскую страховку. В то же время всех американцев обязали покупать медстраховку. Здравоохранение в США является самым дорогим в мире. Obamacare вызывает в обществе смешанную реакцию. Согласно опросам, около половины американцев считают, что реформу нужно отменить. Тем не менее, около 20 миллионов человек впервые оказались застрахованы благодаря этой реформе.
Закон был принят в 2010 году только голосами демократов, которые в то время контролировали конгресс. Затем республиканцы, добившись большинства в палате представителей, а потом и в сенате, десятки раз голосовали за отмену закона, но не могли преодолеть вето президента. Верховный суд поддержал ряд ключевых аспектов реформы. Республиканцы в настоящий момент идут по пути демократов, намереваясь провести изменения в одностороннем порядке, без согласования с оппозицией.
20 января в Вашингтоне прошла инаугурация 45-го президента США Дональда Трампа. Он и вице-президент Майк Пенс принесли присягу и вступили в должности.