21 Հունվար 2017 - 07:15 AMT
Յահյա Ջամեն, որն ավելի քան 20 տարի զբաղեցրել է Գամբիայի նախագահի պաշտոնը, հայտարարել է, որ հրաժարվում է իշխանության համար պայքարից և զիջում է տեղը ընտրություններում հաղթած Ադամե Բարոուին, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
2016-ի դեկտեմբերի 1-ին տեղի են ունեցել Գամբիայի նախագահական ընտրությունները: Բարոուն ստացել է ձայների 45,5 տոկոսը, Ջամեն` 36,7 տոկոսը: Սակայն, Ջամեն հրաժարվեց ճանաչել ընտրությունների արդյունքները և փոխանցել իշխանությունը: Նա արտակարգ դրություն է հայտարարել երկրում:
Հայտարարությունը հաջորդել է տևական բանակցություններին Գվինեայի և Մավրիտանիայի նախագահների հետ, որոնք որպես միջնորդ էին հանդես գալիս Գամբիայում ծագած քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծման գործընթացում:
Ելույթ ունենալով հեռուստատեսությամբ` Ջամեն հայտարարել է, որ Գամբիայում ոչ մի կաթիլ արյուն չպետք է թափվի: Ավելի վաղ Գամբիայի նորընտիր նախագահ Ադամե Բարոուն, որն արդեն հունվարի 19-ին տվել էր նախագահի երդումը, չնայած Ջամեն հրաշարվում էր հեռանալ պաշտոնից, հայտարարեց, որ քաղաքական ճգնաժամը երկրում հանգուցալուծված է:
Սենեգալի բանակի ստորաբաժանումները հունվարի 19-ին մտել էին Գամբիա: Գործողության նպատակն էր ստիպել երկրի նախկին նախագահ Յայու Ջամեին զիջել իշխանությունը Ադամե Բարոուին, որն ընտրվել է նախագահի պաշտոնում: Զինված գործողությանը մասնակցելու մասին հայտնել էին նաև Նիգերիան և Գանան: Ընդհանուր առմամբ գործողությանը մասնակցում է մոտ 7000 զինծառայող Արևմտյան Աֆրիկայի երկրների տնտեսական ընկերակցության երկրներից:
Հունվարի լույս 20-ի գիշերը Սենեգալը կասեցրեց հարձակումը` «վերջին շանսը» տալու համար հակամարտության քաղաքական կարգավորման համար: Միավորման երկրները ժամանակ էին տվել Ջամեին մինչև հունվարի 20-ի կեսօրը` իշխանությունից կամավոր հրաժարվելու համար:
Ենթադրվում է, որ Ջամեն չի կարողանա մնալ Գամբիայում, այլ պաշտոնապես ճանաչելով պարտությունը, կմեկնի Գվինեա:

Бывший президент Гамбии Яйя Джамме, который проиграл выборы 1 декабря 2016 года, заявил о том, что добровольно уходит с занимаемого им поста.
«Я решил сегодня с чистой совестью отказаться от руководства этой великой нацией с бескрайней благодарностью всем гамбийцам», – говорится в заявлении Джамме, распространенном гамбийским телевидением, передает ТАСС.
По его словам, «нет необходимости в кровопролитии».
Президентские выборы в Гамбии состоялись 1 декабря 2016 года. Их победителем стал Адама Барроу, набравший более 45% голосов. 3 декабря Джамме признал свое поражение, однако неделю спустя заявил о недопустимых ошибках избиркома и призвал организовать новое голосование. Независимая избирательная комиссия подтвердила, что считает прошедшее волеизъявление легитимным, а оспорить его результаты можно лишь в суде.
Нежелание Джамме признать поражение и передать власть преемнику спровоцировало серьезный политический кризис, в который оказались вовлечены государства африканского региона. 19 января силы Экономического сообщества стран Западной Африки (ЭКОВАС), прежде всего Сенегала и Нигерии, вошли на территорию Гамбии в рамках операции «Восстановление демократии» для обеспечения передачи власти избранному президенту. Позднее продвижение войск было приостановлено, чтобы «дать последний шанс посредникам».
Впоследствии, 20 января, в гамбийскую столицу Банжул приехала делегация во главе с лидерами Мавритании и Гвинеи с целью убедить Джамме мирно уступить власть Барроу, чтобы не допустить силового сценария.