Գլեդիս Բերեջիկլյանը դարձել է Ավստրալիայի ամենամեծ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետը: Այդ մասին հայտնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Վարչապետի պաշտոնը թափուր էր Մայք Բեյրդի հրաժարականից հետո: Բերեջիկլյանը, որն աշխատել էր նրա հետ 6 տարի, այդ պաշտոնի միակ թեկնածուն էր:
«Այսպիսով, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների 46-ամյա թոռնուհին դարձել է առաջին կին վարչապետը Ավստրալիայի Ազատական կուսակցությունից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: Այդ պաշտոնում նա կաշխատի առնվազն մինչև 2019-ի ընտրությունները, հայտնում է « Sputnik-Արմենիան»:
Հայ դատի հանձնախումբը շնորհավորել է Բերեջիկլյանին Ավստրալիայի հայ համայնքի անունից պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, որին համայնքի ներկայացուցիչների մեծ մասն անձամբ է ճանաչում:
Գլեդիս Բերեջիկլյանը ժողովրդականություն է վայելում ավստրալացիների շրջանում: Նրա կյանքի պատմությունը մոտ է շատերին` նա հայ գաղթականների ընտանիքից է, լավ կրթություն է ստացել և մեծ հաջողությունների հասել պետական պաշտոններում:
Բերեջիկլյանն ակտիվ մասնակցություն ունի Սիդնեյի հայ համայնքի կյանքում, հիանալի տիրապետում է հայերենին:

23 Январь 2017 - 07:34 AMT
Новым премьер-министром самого крупного штата Австралии — Новый Южный Уэльс стала Глэдис Береджиклян. Об этом сообщил Армянский Национальный Комитет Австралии.
Пост премьера оказался вакантным после того, как Майк Бейрд подал в отставку. Береджиклян, проработавшая с ним шесть лет, была единственным кандидатом на эту высокую должность.
«Таким образом, 46-летняя внучка переживших Геноцид армян была утверждена в качестве первой женщины-премьера от Либеральной партии Австралии», — говорится в сообщении АНКА. На этом посту она пробудет как минимум до следующих выборов в 2019 году, передает Sputnik-Армения.
Комитет поздравил Береджиклян с избранием от имени армянской общины Австралии, большинство представителей которых лично знают нового премьера.
Глэдис Береджиклян пользуется популярностью среди австралийцев. Ее история близка многим австралийцем: она вышла из семьи армянских эмигрантов, получила хорошее образование и добилась успехов на государственных должностях.
Береджиклян продолжает принимать активное участие в жизни армянской общины Сиднея, прекрасно владеет армянским языком.