Կոլումբիայում ապստամբների Ազգային ազատագրական բանակի (ԱԱԲ) գերությունից ազատվել է Հայաստանում ծնված Արսեն Ոսկանյանը: Գործողությունն իրականացվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը կոլումբիական Tiempo-ի վրա հղումով:
«ԿԽՄԿ-ն ազատել է ԱԱԲ գերության մեջ գտնվող օտարերկրացուն: Ապստամբները փոխանցել են նրան Չոկո դեպարտամենտի գյուղական վայրում»,-հայտնում է պարբերականը:
Ըստ Tiempo-ի, «չնայած, որ ԿԽՄԿ-ն ոչինչ չի հայտնել պատանդառությունից ազատվածի անձի մասին, հայտնի է, որ 2016-ի նոյեմբերին երկրի զինված ուժերը գաղտնալսել էին ապստամբների ռադիոբանակցությունները, որտեղ հիշատակվում էր առևանգված 42-ամյա Հայկական ԽՍՀ-ում ծնված քաղաքացին»: «Այն ժամանակ հայտնի էր, որ վերջինս Կոլումբիայում է հայտնվել թունավոր գորտեր Հայաստան արտահանելու նպատակով»,-գրել է թերթը:
2016-ի նոյեմբերին Tiempo-ն հոդված էր հրապարակել, որտեղ ասվում էր, որ «ԱԱԲ ապստամբների կողմից առևանգված օտարերկրացի Արսեն Ոսկանյանը, ըստ իշխանությունների վարկածի, հավանաբար, ցանկացել է ապօրինաբար թունավոր գորտեր արտահանել, որոնք էնդեմիկ տեսակ են և բնակվում են միայն Չոկո դեպարտամենտում:
Մաքսանենգներն այդ տեսակի մի գորտի վաճառքից €1500 են ստանում և մեկ ուղևորության ընթացքում կարող են մինչև 100 գորտ արտահանել»: Հոդվածում նաև ասվում էր, որ «Ոսկանյանը ծնունդով Հայաստանից է, սակայն Կոլումբիա է մուտք գործել ՌԴ անձնագրով»:
Հայաստանցին ազատ է արձակվել կառավարության և ապստամբների միջև խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ պայմանավորվածության հաստատումից մի քանի օր անց:

Операция по освобождению уроженца Армении Арсена Восканяна из плена колумбийской повстанческой группировки Армия национального освобождения (АНО) успешно завершилась при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК), пишет ТАСС со ссылкой на колумбийское издание Tiempo.
«Международный комитет Красного Креста сообщил вечером 21 января об успешной операции по освобождению иностранного гражданина, который находился в плену АНО. Повстанцы передали его в сельской местности департамента Чоко», – сообщило издание.
По информации издания, «несмотря на то, что МККК не сообщил о личности освобожденного, известно, что в ноябре 2016 года вооруженные силы страны перехватили радиопереговоры повстанцев, в которых упоминался похищенный 42-летний уроженец Армянской ССР».
«Тогда было известно, что мужчина находился в Колумбии с целью нелегально переправить в Армению ядовитых лягушек», – проинформировала газета.
В ноябре 2016 года издание Tiempo опубликовало статью, в которой говорилось, что похищенный повстанцами из АНО в департаменте Чоко иностранец Арсен Восканян, по версии властей, вероятно, хотел нелегально перевезти ядовитых лягушек, которые являются эндемичным видом и обитают только в департаменте Чоко. Контрабандисты могут заработать до €1500 с продажи одного экземпляра и за одну поездку могут переправить до 100 особей, которые находятся под большой угрозой. В статье также подчеркивалось, что Восканян является уроженцем Армении, однако въехал в Колумбию по российскому паспорту.
Освобождение иностранца произошло через несколько дней после того, как правительство и повстанцы из АНО достигли договоренностей о начале мирных переговоров, подчеркивает издание.