Գերմանիայի արևմուտքում` Նոյե քաղաքում ձերբակալվել է Վիեննայում ահաբեկչություն նախապատրաստելու կասկածանքով ձերբակալվածի հնարավոր հանցակիցը: Այդ մասին հայտնել է Դյուսելդորֆի դատախազության ներկայացուցիչը, գրում է Deutsche Welle-ն Der Spiegel-ի վրա հղումով:
Գործողության ընթացքում ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումները ձերբակալել են 21-ամյա երիտասարդի և նրա կնոջը: Կնոջն ավելի ուշ ազատ են արձակել: Ամուսինների բնակարանում խուզարկություն է կատարվել, իրավապահներն առգրավել են համակարգիչն ու բջջայիյն հեռախոսները:
Քննիչները ենթադրում են, որ այս կասկածյալն ու հունվարի 20-ին Վիեննայում ձերբակալվածը քննարկել են նաև բունդեսվերի օբյեկտների վրա հնարավոր հարձակումները:
Ավստրիայի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները երիտասարդի են ձերբակալել Վիեննայում ահաբեկչություն պատրաստելու կասկածանքով: Վիեննայում պատրաստվող գրոհի մասին հայտնի է դարձել հունվարի 20-ին: Հարձակումը պետք է կատարվեր հունվարի 15-30-ի սահմանում: Հարձակումը պատրաստում էր ալբանական ծագումով ծայրահեղ իսլամիստների խումբը: Կասկածայլաը ձերբակալվել է Վիեննայում` բնակարանում, նա 18 տարեկան է:

23 Январь 2017 - 08:51 AMT
В городе Нойс (федеральная земля Северный Рейн-Вестфалия) на западе Германии задержан возможный сообщник подозреваемого в подготовке теракта в Вене. Об этом сообщил представитель прокуратуры Дюссельдорфа, пишет Deutsche Welle со ссылкой на Der Spiegel.
В ходе операции спецподразделений полиции под стражу были взяты 21-летний мужчина и его жена. Женщину позднее отпустили. В квартире супружеской пары прошел обыск, правоохранительные органы изъяли компьютер и мобильные телефоны.
Следователи предполагают, что нынешний подозреваемый и мужчина, взятый 20 января под стражу в Вене, также обсуждали возможность атак на объекты бундесвера.
20 января австрийские спецслужбы задержали человека, предположительно готовившего теракт в столице страны Вене. Задержанному 18 лет, он не является коренным австрийцем. За подозреваемым несколько дней велось наблюдение. Пока неясно, связан ли задержанный с исламскими экстремистами. Газета Kronen-Zeitung передавала, что подозреваемый занимался изготовлением взрывчатки и симпатизирует боевикам «Исламского государства».