23 Հունվար 2017 - 18:49 AMT
Թուրքիայի սեփական տանկային արտադրություն հիմնելու ծրագիրը դժվարությունների է բախվել շարժիչներ հայթայթելու հետ կապված խնդիրների պատճառով:
Ինչպես հայտնում է Jane’s-ը, խնդիրների պատճառ է դարձել թուրքական Tümosan-ի ու ավստրիական Austria's AVL List GmbH-ի պայմանագրի խզումը: Պայմանագիրը ենթադրում էր շարժիչների արտադրության տեխնոլոգիայի փոխանցումը թուրքական կողմին:
Խնդիրը ծագել է Ավստրիայի խորհրդարանում Թուրքիային զենքի մատակարարման արգելքի մասին փաստաթղթի ընդունման հետևանքով: 2016 թվականի նոյեմբերի 26-ին Ավստրիայի խորհրդարանն ընդունել էր 6 քաղաքական կուսակցությունների նախաձեռնությունը զենքի արտահանումը Թուրքիա կասեցնելու մասին: Փաստաթուղթը կոչ էր անում դադարեցնել զենքի և զինամթերքի արտահանման թույլտվությունների տրամադրումն այն երկրներ, որտեղ ռազմական դրություն է կամ որտեղ կա զինված հակամարտության վտանգ: Որոշման մեջ հատուկ շեշտված էր Թուրքիայի օրինակը, քանի որ այնտեղ «խախտվում են մարդու իրավունքները, իսկ ներկրված զենքը կարող է կիրառվել ընդդիմության դեմ»:
Ընդ որում, պայմանագիրը խզել է թուրքական կողմը՝ հայտարարելով, որ չի պատրաստվում եկամուտներ ապահովել ավստրիական ընկերության համար:
Նոր շարժիչի նախագծման ու սերիական արտադրության որևէ հստակ ժամկետներ չեն նշվում:
«Ալթայ» տանկի նախագծման համար ծախսվել է ավելի քան $1 մլրդ: Ցայսօր կառուցվել է «Ալթայի» մի քանի օրինակ, ընդամենը պլանավորվում էր կառուցել 1000 տանկ՝ Թուրքիայի զինուժի համար, չհաշված հնարավոր արտահանման գործարքները: Tümosan-ը նշել է, որ կփորձի հնարավորինս այլընտրանք գտնել թուրքական արտադրանքի շնորհիվ:

24 Январь 2017 - 13:06 AMT
Производство турецких танков «Алтай» столкнулось с трудностями из-за проблем с двигателями. Как сообщает Jane’s, проблемы возникли из-за расторжения контракта турецкой Tümosan и австрийской Austria's AVL List GmbH. Контракт предполагал передачу технологии производства двигателей турецкой стороне.
Проблема возникла из-за принятия в австрийском парламенте документа о запрете на поставки оружия в Турцию.
26-го ноября 2016 года парламент Австрии принял инициативу шести политических партий по прекращению поставок оружия в Турцию. Депутаты призвали власти страны прекратить выдачу разрешений на экспорт оружия и боеприпасов в страны, которые находятся на военном положении либо, где есть риск вооруженного конфликта. Особый акцент в документе сделан на Турции, где «имеет место ущемление прав человека, а импортированное оружие может быть применено против оппозиции», говорится в документе.
Турецкая сторона расторгла контракт, объявив, что не намерена приносить доход австрийской компании.
Дата о серийном производстве новых танков не обозначаются.
Проект «национальный танк Аltay» реализуется согласно соглашению, подписанному в марте 2007 года между Министерством обороны Турции и турецкой компанией Otokar (подразделение консорциума Коч). Поскольку Турция до сих пор не имеет опыта в создании собственных боевых танков, компания Otokar заключила контракт с южнокорейской компанией Hyundai Rotem о совместной разработке прототипа нового танка. Контракт был подписан по итогам тендера, в котором также участвовала немецкая компания KMW.
Первый образец танка Аltay был представлен общественности 11 мая 2016 года на выставке вооружений IDEF-2016, которая проходила в Стамбуле.
На сегодняшний день построено всего несколько примеров «Алтая», хотя планировалось в общей сложности 1000.