24 Հունվար 2017 - 07:15 AMT
ՀՀ-ում SSJ 100-ի հիմքի վրա նոր ավիաընկերության ստեղծման հարցը քննարկվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ հանդիպմանը Մոսկվայում։
«Ես ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրի վարչապետերի հանդիպման նախաշեմին կա մի շարք հարցերի շուրջ մտքեր փոխանակելու նման հնարավարություն»-, նշել է ՌԴ արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովը։
Կարայանն, իր հերթին, ասել է, որ այս հանդիպումը հնարավորություն կտա քննարկելու այն հարցերը և մշակել դրանց համապատասխան լուծումները, որոնք կընդունվեն երկու երկրների գործադիրի ղեկավարների կողմից: «Կցանկանայի մի շարք հարցեր քննարկել. առաջին հերթին գյուղատնտեսական տեխնիկայի ոլորտում համագործակցությունը։ Երկրորդ հարցն առնչվում է SSJ 100-ի հիմքի վրա նոր ավիաընկերության ստեղծմանը։ Կցանկանայի նաև, որ քննարկեինք հայ-ռուսական համատեղ հիմնադրամի ստեղծումը, որի նպատակն է լինելու ներմուծման փոխարինումը և համատեղ արտահանման զարգացումը»- նշել է Կարայանը:
«Արմավիա»-ն 2012-ին հրաժարվել էր ռուսական արտադրության Sukhoi Superjet-100 ինքնաթիռներից:Նման որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն, որ «Արմավիա-ի գնած Sukhoi Superjet առաջին ինքնաթիռը մեկ տարի շահագործելուց հետո այն վերանորոգելու անհրաժեշտություն է առաջացել:
Ռուսաստանյան «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությունից 2011-2012 թվականների ընթացքում «Արմավիա»-ն պետք է գներ երկու Sukhoi Superjet-100: Առաջինը գնվեց 2011-ի ապրիլին:
Բացի այդ, ներկայումս իրականացնում է միջոցառումների շարք «Սուխոյի քաղաքացիական ավիացիայի» և «Համաձայնում» ԲԲԸ-ների հետ համատեղ նախագծի ներդրման ուղղությամբ՝ սկսելու հայկական ազգային ավիաօպերատորի ավիափոխադրումներ օգտագործելով SSJ 100 ինքնաթիռներ։
Արդեն իսկ ձևավորվել է ծրագրի իրականացման համատեղ աշխատանքային խումբ կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչպես նաև մշակվել է նախագծի ճանապարհային քարտեզը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները հաստատել են, որ ներկայումս ՌԴ արդյունաբերության նախարարության շահագրգիռ դաշնային գործադիր մարմինների և գյուղտեխնիկայի առաջատար արտադրողների հետ ձևավորվում է արտադրողների անվանացանկ, ինչպես նաև քննարկում են տվյալ ծրագրի աջակցության ֆինանսական աղբյուրները։ «Ռոստսելմաշ կոմբայների գործարան» ՍՊԸ-ն պատրաստ է առաջարկել առավել արդյունավետ և նպաստավոր լուծումներ Հայաստանի գյուղացիական տնտեսությունների բոլոր խմբերի համար։

Вопрос о создании в Армении новой авиакомпании на базе самолетов SSJ 100 был обсужден в ходе встречи в Москве министра экономического развития и инвестиций Армении Сурена Караяна с министром промышленности РФ Денисом Мантуровым.
«Я бесконечно рад, что в преддверие встречи премьер-министров наших стран есть такая возможность – обменяться мыслями по ряду вопросов, в том числе, по поводу проблем, обсужденных с вами в рамках конференции «Антиконтрафакт-2016» благодарю вас как за мероприятие, организованное вами на высоком уровне, так и за встречи с руководством Армении, в ходе которых сформировались те основные шаги, в направлении которых мы сейчас работаем с вами»,- сказал Мантуров.
Караян, в свою очередь, сказал, что эта встреча даст возможность обсудить те вопросы и разработать решения, которые будут приняты в соответствии с итогами встречи руководителей правительств обеих стран.
«Хотел бы обсудить ряд вопросов: в первую очередь, о сотрудничестве в области сельскохозяйственной техники. Затем – о создании новой авиакомпании на базе SSJ 100. Хотел бы обсудить вопрос создания совместного армяно- российского фонда, целью которого будет импортозамещение и развитие совместного экспорта»,- сказал Караян.
Армянская авиакомпания «Армавиа» в 2012 году отказалась от поставки второго российского самолета Sukhoi Superjet 100.Первый самолет этого типа с бортовым номером EK95015 авиакомпания получила 19 апреля 2011 года. Решение об отказе в компании было принято из-за выхода первого самолета из строя через год после эксплуатации.
В ходе встречи министры подтвердили, что в данный момент министерством промышленности РФ, заинтересованными федеральными органами, производителями сельскохозяйственной техники составляется перечень производителей, а также обсуждается вопрос финансирования. ООО «Комбайновый завод Ростсельмаш» готово предложить эффективные решения для всех типов сельских хозяйств Армении. Кроме того, ведется работа в направлении осуществления совместных проектов с ЗАО «Гражданские самолеты Сухого» и «Согласие» для использования армянским национальным авиаперевозчиком самолетов SSJ 100. Уже сформированы совместные рабочие группы и разработана дорожная карта сотрудничества.
В рамках встречи премьер-министров обеих стран планируется, что между министерством экономического развития и инвестиций Армении и министерством промышленности РФ будет подписан меморандум.