2016-ի մարտին Բրյուսելի օդանավակայանում ռումբեր պայթեցրած ահաբեկիչները ձգտել են, որ առաջին հերթին տուժեն ԱՄՆ, ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացիները, գրում է ՏԱՍՍ-ը AFP-ի վրա հղումով:
Մասնավորապես, գործակալության աղբյուրներից մեկը նշում է, որ պայթյունները որոտացել են ԱՄՆ, ՌԴ և Իսրայելի ավիաընկերությունների գրանցման կետերից ոչ հեռու, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ այդ երկրների քաղաքացիները թիրախային էին հարձակվողների համար:
Բացի այդ, ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ հրապարակվեցին, որ ահաբեկիչները դեպի օդանավակայան ճանապարհին խոսել են ամերիկացիների և Մերձավոր Արևելքում նրանց ռազմական գործողությունների հանդեպ ատելության մասին: Այդ մասին պատմել է տաքսու վարորդը:
Մեկ այլ աղբյուր հայտնել է, որ թեև ահաբեկիչները կարող էին դիտարկել ՌԴ քաղաքացիներին որպես հիմնական թիրախներից մեկը, առաջին հերթին, սակայն, նրանց ուշադրության կենտրոնում Իսրայելի քաղաքացիներն էին և հրեաներն ընդհանրապես: Նա ուշադրություն է դարձրել, որ տերմինալում իրեն պայթեցրած մահապարտներից մեկը ` Նաջիմ Լահրաուին, որը մոտ 60 ուսանողների ամբոխում էր գտնվում, «վերջին պահին ուղղվել է դեպի երկու արմատական հրեաների կողմը»` հավանաբար ուշադրություն դարձնելով նրանց հագուստին: Այդ ամենը ֆիքսել են տեսախցիկները:

24 Январь 2017 - 12:22 AMT
Террористы, устроившие взрывы в аэропорту и метро Брюсселя в марте 2016 года, старались, чтобы пострадали прежде всего американцы, израильтяне и россияне, пишет ТАСС со ссылкой на агентство AFP.
В частности, один из источников агентства отмечает, что взрывы произошли неподалеку от стоек регистрации авиакомпаний из США, России и Израиля, из чего можно сделать вывод, что граждане этих стран могли быть приоритетными целями для нападавших.
Кроме того, в СМИ ранее появлялась информация о том, что все исполнители теракта по дороге в аэропорт говорили о ненависти к американцам и их военным кампаниям на Ближнем Востоке. Об этом рассказал следователям подвозивший мужчин водитель такси.
Другой источник считает, что хотя террористы и могли рассматривать граждан РФ среди своих основных целей, предпочтительнее для них были граждане Израиля и евреи в целом. Он обратил внимание на то, что один из взорвавших себя в терминале международного аэропорта смертников Наджим Лахрауи, находившийся в толпе из 60 студентов, «в последний момент поспешил в сторону двух ортодоксальных евреев», очевидно, обратив внимание на их одежду. Все это следователи могли наблюдать на записях камер наблюдения.
В 2016 году бельгийская столица подверглась серии терактов: 22 марта в Брюсселе произошли два взрыва в международном аэропорту, а затем последовал взрыв на станции метро. Погибли 32 человека, более 300 были ранены. Ответственность за взрывы взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ).