25 Հունվար 2017 - 11:48 AMT
Բելգիայի հատուկ ծառայությունները Բրյուսելում ձերբակալել են ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման ենթադրյալ գրոհայինների: Շուրջկալներն ու խուզարկությունները կատարվել են հունվարի 25-ին Բրյուսելի տարբեր շրջանների` Մոլենբեկի, Շաերբեկի, Անդերլեհտի և Լակենի 8 հասցեում: Ենթադրվում է, որ հատուկ ծառայությունների կողմից ձերբակալված անձինք կարող է վերադարձած լինեն Սիրիայից, որտեղ մասնակցել են մարտական գործողություններին ԻՊ կողմից: Այդ մասին գրում է Lenta.ru-ն DH.be-ի վրա հղումով:
Ձերբակալվածները բերման են ենթարկվել ոստիկանություն հարցաքննության նպատակով: Կալանավորման մասին որոշումը պետք է կայացնի դատարանը:
Տարբեր գնահատականներով ԻՊ կողմից Բելգիայի մոտ 200 քաղաքացի է կռվում:
2016-ի նոյեմբերի 14-ին Բելգիայի ՆԳ նախարար Յան Յամբոն հայտարարեց, որ առաջիկայում ԻՊ 3000-5000 գրոհային կարող է վերադառնալ Եվրոպա: Ըստ ՆԳՆ ղեկավարի, իշխանությունների հայտնի 117 ահաբեկիչ արդեն երկրում է: «Նրանց կեսը կալանքի տակ է, մյուս մասը` իշխանությունների հսկողության ներքո»,-ասել է էր նախարարը:

25 Январь 2017 - 11:34 AMT
Сотрудники бельгийских спецслужб задержали в Брюсселе несколько предполагаемых боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ).
Облавы и обыски проводились рано утром 25 января, по восьми адресам в различных районах столицы королевства — Маленбек, Шаербек, Андерлехт и Лакен. Люди, оказавшиеся в руках спецслужб, могли вернуться из Сирии, где участвовали в боевых действиях на стороне ИГ, пишет Lenta.ru со ссылкой на DH.be.
Задержанные доставлены в отделение полиции для проведения допросов. Решение об их аресте в ближайшее время примет суд.
14 ноября 2016 года министр внутренних дел Бельгии Ян Ямбон заявил о возможном возвращении в Европу от трех до пяти тысяч боевиков ИГ. По словам главы МВД, 117 известных властям террористов уже приехали в страну. «Половина из них находится под стражей, другая часть — под надзором властей», — рассказал Ямбон. По его оценкам, на стороне группировки продолжают воевать около 200 бельгийских подданных.