Սոմալիի մայրաքաղաք Մոգադիշոյում իսլամիստները հարձակվել են հյուրանոցի վրա: Հայտնի է 13 զոհի մասին: Զոհերի թվում կան ոստիկաններ և խաղաղ բնակիչներ: Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են: Ըստ բժիշկների, շատերը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ ոստիկանության, գրոհայիններն ականապատ մեքենան ուղղել են դեպի հյուրանոցի դարպասները: Պայթյունից հետո անցք է առաջացել, որի միջով իսլամիստները կրակ են բացել ներսում գտնվողների ուղղությամբ: Որոշ ժամանակ անց երկրորդ պայթյունն է որոտացել: Ինչպես ասել է ոստիկանության գնդապետ Աբդիկադիր Հուսեյնը, հյուրանոցի պահակախումբը կարողացել է հետ մղել գրոհը:
«Մենք ապահովեցինք մարդկանց անվտանգությունը և հետո արդեն սկսեցինք հետապնդել հարձակվողներին: Այժմ մեր ստորաբաժանումները շենքի ներսում են, ամբողջ տեղեկատվությունը դեռ հնարավոր չէ հրապարակել»,-ասել է նա:
Հարձակման համար պատասխանատվությունը ստանձնել է իսլամիստական «Աշ Շաբաբ» խմբավորումը, որը համարվում է շատ երկրներում արգելված ահաբեկչական «Ալ Քայիդայի» դաշնակիցը:
Սոմալիի ահաբեկիչները նպատակ ունեն շարիաթի օրենքներով ապրող հասարակություն ստեղծել և մտադիր են դրան հասնել ջիհադի միջոցով: Նրանք պարբերաբար ահաբեկչական գործողությունների են դիմում Մոգադիշոյում և երկրի այլ քաղաքներում:

25 Январь 2017 - 11:44 AMT
В центре столице Сомали Могадишо исламисты атаковали отель. По данным полиции, боевики на заминированном автомобиле протаранили ворота гостиницы, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
После взрыва образовалась брешь. В нее ворвались исламисты и открыли огонь по находящимся внутри. Через некоторое время прогремел второй взрыв. Как рассказал полковник полиции Абдикадир Хусейн (Abdiqadir Hussein), охрана отеля сумела отразить атаку.
«Мы обеспечили безопасность людей и после этого уже занялись зачисткой, — объяснил он. — Сейчас наши подразделения находятся внутри здания, и мы пока не можем сообщить всю информацию».
Стражи порядка сообщили о 13 погибших в результате нападения. Среди жертв — сотрудники полиции и мирные жители. Десятки человек получили ранения, по словам медиков, многие из них находятся в критическом состоянии.
Ответственность за атаку взяла на себя исламистская группа «Аш-Шабаб» — союзница запрещенной во многих странах «Аль-Каиды».
Сомалийские террористы хотят создать общество, живущее по законам шариата, и планируют добиться этого путем джихада. Они регулярно устраивают теракты в Могадишо и других городах страны.