Սիրիայի քրդական Ժողովրդական միության կուսակցության (ԺՄԿ) ներկայացուցիչները կմասնակցեն ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպմանը Սիրիայի ընդդիմության հետ: Այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայում կուսակցության ներկայացուցիչ Աբդ Սալամ Ալին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Լավրովի հանդիպումը սիրիական ընդդիմության հետ տեղի կունենա հունվարի 27-ին Մոսկվայում:
«Ֆրանսիայից կժամանի մեր ներկայացուցիչը: Հնարավոր է, ես էլ լինեմ»,-ասել է Աբդ Սալամ Ալին: Ըստ նրա, հանդիպման էին հրավիրվել նաև կուսակցության առաջնորդները Սիրիական Քրդստանից, սակայն նրանք չեն հասցնի ժամանել Մոսկվա, քանի որ Իրաքի տարածքով են հասնելու:
Մենք կցանկանայինք քննարկել Աստանայում կայացած միջսիրիական բանակցությունների արդյունքները և ԺՄԿ ներկայացուցիչների մասնակցության հարցը Ժնևի բանակցություններին»,-ասել է կուսակցության ներկայացուցիչը:
Ժողովրդական միության կուսակցությունը (ԺՄԿ) ամենամեծ կուսակցությունն է Սիրիական Քրդստանում, որը 2016-ի մարտին միակողմանի կարգով իրեն «դաշնային տարածաշրջան է» հռչակել: Ժնևի բանակցություններին ԺՄԿ մասնակցությանը մշտապես դեմ է հանդես գալիս Թուրքիան, քանի որ համարում է, որ կուսակցությունը կապեր ունի Թուրքիայում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան Աստանայում պայմանավորվել են Սիրիայում հրադադարի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի մասին:

26 Январь 2017 - 08:20 AMT
Представители сирийской курдской Партии демократического союза примут участие во встрече главы российского МИД Сергея Лаврова с сирийской оппозицией. Об этом заявил представитель ПДС в Москве Абд Салам Али, пишет РИА Новости.
Встреча Лаврова с сирийской оппозицией пройдет 27 января в Москве.
«Из Франции приезжает наш представитель. Возможно, я также буду», — сообщил Абд Салам Али.
По его словам, на встречу также были приглашены лидеры ПДС из самого Сирийского Курдистана, но они не успевают приехать, так как им нужно добираться через Ирак.
«Мы хотели бы обсудить итоги межсирийских переговоров в Астане и участие представителей ПДС в переговорах в Женеве», — добавил представитель ПДС.
Партия демократического союза – самая крупная и влиятельная партия в Сирийском Курдистане, который в марте 2016 года в одностороннем порядке объявил себя «федеративным регионом». Против участия ПДС в переговорах в Женеве традиционно возражает Турция, так как партия считается связанной с запрещенной в Турции Рабочей партией Курдистана.
Ранее стало известно, что Россия, Иран и Турция на встрече в Астане договорились создать трехсторонний механизм контроля за соблюдением перемирия в Сирии.