Թուրքիան զրահատեխնիկա է կուտակում Սիրիայի սահմանի մոտ: Ըստ ռազմական աղբյուրների, տանկերը, զրահամեքենաները և աշխատանքային տեխնիկան ժանդարմների ուղեկցությամբ շարժվում են դեպի Սիրիային սահմանակից Էլբեյլի շրջանը, որը Քիլիս գավառում է, գրում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
Հունվարի 24-ին Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարեց, որ Անկարան մտադիր չէ Էլ Բաբ քաղաքը հանձնել սիրիացի զինվորականներին «Իսլամական պետության» գրոհայիններից ազատագրելուց հետո:
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում հունվարի 23-24 տեղի են ունեցել Սիրիայի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններ: Ըստ տեղեկության՝ սիրիական կողմը հետևյալ 4 առաջարկն է ներկայացրել. զինադադար մեկ տարի ժամկետով, փակել թուրք-սիրիական սահմանը, տարանջատել խաղաղությունն ընդունող զինյալ խմբերին մյուսներից և համատեղ պայքարել «Իսլամական պետություն» և «Ալ Նուսրայի ճակատ» ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ:
Թուրքական հատուկ նշանակության ուժերը 2016-ի օգոստոսի 24-ի առավոտյան մտել են Սիրիայի տարածք՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից հյուսիսային Ջերաբլուս քաղաքի ազատագրման գործողության շրջանակներում:

26 Январь 2017 - 08:26 AMT
По информации военных источников, танки, бронетранспортеры и рабочая техника в сопровождении жандармерии направляются в приграничный район Элбейли в провинции Килис, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
ВС Турции с 24 августа 2016 года проводят вместе с бойцами Сирийской свободной армии операцию «Щит Евфрата». Ее целью является зачистка приграничного региона в САР и создание там де-факто зоны безопасности для возвращения беженцев. На текущем этапе операции ВС Турции и сирийская оппозиция пытаются выбить ИГ из Эль-Баба.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявлял, что целью операции является зачистка от террористов территории размером 5 тысяч квадратных километров и создание зоны безопасности для размещения беженцев.