ԱՄՆ-ն չի համաձայնեցրել ՌԴ հետ «անվտանգության գոտիների» ստեղծումը Սիրիայում: Այդ մասին հայտարարել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ոչ, ռուսական կողմի հետ մեր ամերիկացի գործընկերները չեն խորհրդակցել: Դա ինքնիշխան որոշում է»,-ասել է Պեսկովը, գրում է «Կոմերսանտը»:
«Կարևոր է, որ դա չվատթարացնի փախստականների հետ կապված իրավիճակը, սակայն, հավանաբար, հարկավոր է հաշվարկել բոլոր հնարավոր հետևանքները»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել էր, որ մտադիր է «անվտանգության գոտիներ» ստեղծել փախստականների համար մարտական գործողությունների շրջաններում հենց Սիրիայի տարածքում: Այդ մասին նա խոսել էր նաև իր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում: Այդպիսով Թրամփը հուսով է խուսափել ներգաղթյալների հոսքից իր երկիր, քանի որ նրանք «որոշ դեպքերում մտադիր են քանդել երկիրը»:

США не согласовывали с Россией создание «зон безопасности» в Сирии. Об этом заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.
«Нет, с российской стороной наши американские партнеры не советовались. Это суверенное решение (США – ред.)»,— сказал господин Песков, пишет «Ъ».
«Важно, чтобы это не усугубило ситуацию с беженцами, но, по всей видимости, наверное, следовало бы просчитать все возможные последствия»,— отметил он.
Ранее президент США Дональд Трамп подтвердил намерение создать «зоны безопасности» для беженцев из зон боевых действий на территории самой Сирии, о которых он говорил в ходе избирательной кампании. Так Трамп рассчитывает избежать притока мигрантов в свою страну, потому что они «в некоторых случаях собираются разрушить ее».