Դանիական ֆոլկեթինգը (խորհրդարանը) հունվարի 26-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ փաստաթուղթ է ընդունել, որում, մասնավորապես, նշել է, որ «հաշտեցման բարենպաստ տարբերակ կլինի պատմական փաստերով, բաց, առանց գրաքննության երկխոսությունը և նշված ժամանակաշրջանի պաշտոնական փաստաթղթերի վրա դրված արգելքի վերացումը»։
«Ֆոլկեթինգը մտահոգված է թուրքական օրենսդրության՝ իր քաղաքացիների և մամուլի համար «ցեղասպանություն» բառի կիրառումն արգելող դրույթով և կարծում է, որ դա սահմանափակում է մարդու ազատ խոսքի և ազատ գիտահետազոտությունների անցկացման իրավունքը։ Ֆոլկեթինգը վերահաստատում է իր խորհրդարանական սովորույթը և պատմական իրադարձություններին գնահատական չի տալիս», – նշվում է ընդունված փաստաթղթում։
Հունվարի 19-ին բանաձևի վերաբերյալ խորհրդարանում քննարկում էր տեղի ունեցել: Դրա ընթացքում չէր հերքվում ցեղասպանության եղելությունը, սակայն պատգամավորների գերակշիռ մասը չէր ցանկանում քաղաքական գնահատական տալ իրադարձություններին:
Liberal Alliance և Dansk Folkeparti կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում էին, որ այդ հարցը չպիտի քաղաքականացվի և չէին խրախուսում «Հայոց ցեղասպանություն» կամ «դատապարտում ենք» ձևակերպումների առկայությունը նախագծում։
Նրանք նշում էին, որ «դա պատմաբանների գործն է: Նախագծի ընդունումը ոչ մի դրական արդյունք չի ունենա Թուրքիայում ապրող հայերի կամ հայ-թուրքական հարաբերությունների առաջընցաթի համար»։
Բանաձևի քննարկումից առաջ Դանիայի թուրքական կազմակերպությունները լայնամասշտաբ արշավ են անցկացրել նախաձեռնությունը տապալելու նպատակով: Դանիացի գործիչները, սակայն, նշում էին՝ ժամանակն է, որ Դանիան դուրս գա Թուրքիայի ազդեցության տակից:

Фолькетинг (однопалатный парламент) Дании 26 января принял документ о нормализации армяно-турецких отношений, в котором, в частности, отмечается, что «благоприятным вариантом примирения будет открытый, без цензуры и подкрепленный историческими фактами диалог и отмена запрета, наложенного на официальные документы указанного периода».
«Фолькетинг обеспокоен положением в законодательстве Турции, запрещающем гражданам и СМИ использовать термин «геноцид», и считает, что это ограничивает право на свободу слова и свободу исследований, не давая конкретного определения данного термина. Фолькетинг вновь заявляет о своей парламентской традиции и не дает оценок историческим событиям», – говорится в принятом документе.
19 января в парламенте прошли обсуждения по резолюции, в ходе которых не отрицался факт геноцида, но большинство депутатов не изъявили желания давать политическую оценку событиям.
Представители партий Liberal Alliance и Dansk Folkeparti утверждали, что этот вопрос не должен быть политизирован и не поощряли наличие формулировок «Геноцид армян» или «осуждаем» в проекте.
Они отмечали, что «это является делом историков. Принятие законопроекта не окажет положительного влияния на живущих в Турции армян или на прогресс армяно-турецких отношений».
Перед обсуждением резолюции турецкие организации Дании начали широкомасштабную кампанию, чтобы подорвать инициативу. Датские деятели, однако, отмечали, что уже настало время для того, чтобы Дания вышла из-под влияния Турции.