27 Հունվար 2017 - 07:32 AMT
Եմենում շարունակվող զինված հակամարտությունը կարող է ժամանակակից աշխարհում իր ծավալով ամենամեծ սովի պատճառը դառնալ: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ արտակարգ օգնության համակարգող Սթիվեն Օ’ Բրայենը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ելույթ ունենալով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում` նա ասել է, որ Եմենի մոտ 10 մլն բնակիչ սննդամթերքի կարիք ունի, շատերը սովամահության եզրին են: Նա հայտնել է նաև, որ նրանց թվում 2,2 մլն երեխա կա::
«Հումանիտար իրավիճակը Եմենում վատթարանում է: Զինված հակամարտությունը սրվում է: Երկրում շարունակվում են ամենօրյա ռմբակոծությունները, զինված բախումները: Վերջին շաբաթվա ընթացքում մենք հաղորդագրություններ ենք ստացել 365 միջադեպի մասին»,-ասել է Օ’ Բրայենը:
2014-ի օգոստոսից Եմենում չի դադարում դիմակայությունը երկրի իշխանությունների և Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունից օգտվող շիա ապստամբների` հուսիթների միջև:
Ըստ Օ’ Բրայենի, Եմնեում 7469 մարդ է սպանվել, ևս 40.000-ը` վիրավորվել է:ՄԱԿ-ը հաշտեցման կոչ է անում` հումանիտար օգնությունը բնակչությանը հասցնելու համար:

27 Январь 2017 - 07:41 AMT
Продолжающийся военный конфликт в Йемене грозит стать причиной крупнейшего по своим масштабам в современном мире голода. Об этом заявил координатор чрезвычайной помощи ООН Стивен О`Брайен.
Выступая на заседании Совета Безопасности, он подчеркнул, что около 10 млн жителей Йемена испытывают нехватку продуктов питания, многие из них находятся на грани голодной смерти. При этом представитель ООН сообщил, что среди нуждающихся 2.2 млн детей, пишет BBC.
«Гуманитарная ситуация в Йемене ухудшается. Наблюдается эскалация вооруженного конфликта. В стране продолжаются ежедневные авиационные бомбардировки и вооруженные столкновения. За последнюю неделю мы получили сообщения о 365 инцидентах», – сообщил О`Брайен.
С августа 2014 года в Йемене не прекращается противостояние между властями страны, поддерживаемыми Саудовской Аравией, и шиитскими мятежниками (хуситами).
По словам Стивена О`Брайена, в результате конфликта в Йемене были убиты 7469 человек. Еще более 40 тысяч получили ранения.