Սիրիացի քրդերի «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը (ԺՄԿ) պատրաստել է Սիրիայի սահմանադրության իր տարբերակը և մտադիր է իր նախագիծը հանձնել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել կուսակցության ներկայացուցիչ Հալեդ Իսսան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ժողովրդական միություն» կուսակցության ներկայացուցիչները կմասնակցեն ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպմանը Սիրիայի ընդդիմության հետ, որը կայանալու է հունվարի 27-ին Մոսկվայում:
«Մենք պատրաստել ենք Սիրիայի սահմանադրության մեր սեփական նախագիծը»,-ասել է Իսսան:
Սիրիայի սահմանադրության նախագծում, որը ռուսական կողմն Աստանայում կայացած միջսիրիական բանակցությունների ժամանակ փոխանցել է զինյալ ընդդիմության ներկայացուցիչներին, առաջարկվում է պահպանել երկիրը որպես ունիտար պետություն քրդական ինքնավարությամբ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայի գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտևը Աստանայում բանակցությունների ավարտին հայտնել էր լրագրողներին, որ ռուսական պատվիրակությունը սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչներին է հանձնել երկրի Սահմանադրության նախագիծը, որը կազմել են ռուս փորձագետները:

27 Январь 2017 - 08:06 AMT
Сирийская курдская Партия демократического союза подготовила свой проект конституции Сирии, намерена представить документ на встрече с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом заявил журналистам представитель партии Халед Исса.
Представители сирийской курдской Партии демократического союза примут участие во встрече главы российского МИД Сергея Лаврова с сирийской оппозицией. Встреча Лаврова с сирийской оппозицией пройдет 27 января в Москве.
«Мы подготовили свой проект конституции», — сказал Исса, пишет РИА Новости.
На уточняющий вопрос, собирается ли оппозиционер представить свои предложения Лаврову, Исса ответил утвердительно.
Ранее представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что российская сторона передала оппозиции на переговорах в Астане некие идеи по возможной конституции Сирии. По словам Захаровой, это не является вопросом давления РФ,«речь идет о приглашении к дискуссии по самому важному вопросу – будущему Сирии».