27 Հունվար 2017 - 08:43 AMT
Ստամբուլի Սբ Պետրոս հայկական հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Սիրինօղլուն հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ և քննարկել Պոլսի Հայոց պատրիարքի սպասվող ընտրությունների հետ կապված մի շարք հարցեր: Հանդիպումը կայացել է հունվարի 26-ին Անկարայի նախագահական նստավայրում, հաղորդում է Rusarminfo.ru-ն:
«էրդողանը նշել է, թե ընտրության հետաձգման պատճառը հայ համայնքի թերացումն է, քանի որ իշխանություններն այս գործընթացին ընդհանրապես չեն միջամտում» ,- հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթին հայտնել է Պետրոս Սիրինօղլուն:
Էրդողանը Սիրինօղլուին խոստացել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի ավարտից հետո Թուրքիայի ղեկավարությունն անմիջապես կզբաղվի Պոլսի հայոց պատրիարքի ընտրության անցկացման հարցով:
Հոկտեմբերի 27-ին Պոլսի Հայոց պատրիարքության հոգևոր խորհուրդը, ելնելով եկեղեցական ավանդույթներից բխող դրույթներից, որոշում էր կայացրել պաշտոնաթող անել ներկայիս Պատրիարք Մեսրոպ Բ Մութաֆյանին: Պատրիարք Մութաֆյանը 2008 թվականից ի վեր անբուժելի հիվանդության պատճառով գտնվում է հիվանդանոցում: Հոգևոր խորհրդի կողմից արված հայտարարության մեջ նշվում էր, որ քանի որ այսուհետ պատրիարքի աթոռը թափուր է մնում, որպես հաջորդ քայլ իրենք կդիմեն պատկան մարմիններին նոր պատրիարքի ընտրություն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու նպատակով:

Председатель Совета попечителей армянской больницы Святого Спасителя Стамбула Петрос Шириноглу встретился с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в связи с выборами Константинопольского армянского патриарха. Встреча состоялась 26 января в президентской резиденции Анкары, пишет Rusarminfo.ru.
«Эрдоган отметил, что причина задержки выборов патриарха связана с упущением с армянской стороны, поскольку в этот процесс власти вообще не вмешиваются», – сообщил Шириноглу в интервью армянской газете «Акос».
Эрдоган пообещал Шириноглу, что сразу же после завершения референдума по конституционным реформам руководство Турции займется вопросами проведения выборов в Константинопольском патриархате Армянской апостольской церкви.
Армянская община Стамбула долгое время находится в состоянии раскола из-за вопроса выбора патриарха. В связи с проблемами со здоровьем патриарх Месроп Б Мутафян был признан недееспособным. Согласно уставу Патриархата, патриарх избирается посмертно. Большая часть общины требует проведения новых выборов, а другая половина утверждает, что, согласно церковному закону, новые выборы запрещены до смерти патриарха.