27 Հունվար 2017 - 11:07 AMT
Սիրիայի բոլոր խնդիրները կարելի է լուծել միայն դաշնայնացման միջոցով: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հյուսիսային Սիրիայի քրդական միավորման ներկայացուցիչ Ալի Աբդեսալյամը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Միայն ժողովրդավարական ճանապարհով, միայն Սիրիայի դաշնայնացման միջոցով հնարավոր կլինի լուծել երկրի ներսում կուտակված հարցերը»,-ասել է նա:
Նա նշել է նաև, որ «այժմ Սիրիան փաստացի տրոհված է, ուստի պետք է այնպիսի բանաձև գտնել, որպեսզի Սիրիան մնա միասնական, սակայն յուրաքանչյուրը Սիրիայում զգա, որ ստացել է իր իրավունքները: Միակ ելքը դա Սիրիայի դաշնայնացումն է»,-ասել է քրդերի ներկայացուցիչը:
Սիրիացի քրդերի «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը (ԺՄԿ) պատրաստել է Սիրիայի սահմանադրության իր տարբերակը և իր նախագիծն է հանձնել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին:
«Ժողովրդական միություն» կուսակցության ներկայացուցիչները մասնակցում են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպմանը Սիրիայի ընդդիմության հետ, որն ընթանում է Մոսկվայում:

27 Январь 2017 - 11:02 AMT
Все наболевшие проблемы Сирии можно решить только путем федерализации. Об этом заявил журналистам представитель курдского объединения Северной Сирии Али Абдессалям.
«Только демократическим путем, только через федерализацию Сирии можно решать все наболевшие вопросы страны», — заявил он, передает РИА Новости.
Он подчеркнул, что «сейчас Сирия де-факто расколота, поэтому нужно найти такую формулу, чтобы Сирия осталась единой, но чтобы каждый в Сирии чувствовал, что он получил свои права, единственный выход — это путь федерализации Сирии».
Ранее сообщалось, что сирийская курдская Партия демократического союза подготовила свой проект конституции Сирии, намерена представить документ на встрече с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом заявил журналистам представитель партии Халед Исса.
Представители сирийской курдской Партии демократического союза примут участие во встрече главы российского МИД Сергея Лаврова с сирийской оппозицией. Встреча Лаврова с сирийской оппозицией пройдет 27 января в Москве.