Թուրքիան կչեղարկի միգրացիոն պայմանագիրը Հունաստանի հետ 8 խռովարարին չարտահանձնելու վերաբերյալ Հունաստանի դատարանի որոշման պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Խռովարարները Հունաստան էին փախել 2016-ի հուլիսին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո:
«Անկարան բոլոր անհրաժեշտ քայլերը կձեռնարկի, ընդհուպ մինչև Հունաստանի հետ ռեադմիսիայի մասին երկկողմ պայմանագրի չեղարկումը»,-մեջբերել է նախարարի խոսքը TRT Haber հեռուստաալիքը:
Հունաստանի Գերագույն դատարանը հունվարի 26-ին որոշեց չարտահանձնել Թուրքիային 2016-ի հուլիսի 16-ի անհաջող պետական հեղաշրջման փորձից հետո փախած խռովարարներին: Նրանք քաղաքական ապաստան էին խնդրել Հունաստանում:
Թուրքիան պահանջում է արտահանձնել խռովարարներին` մեղադրելով երկրի նախագահ Էրդողնաի դեմ մահափորձ նախապատրաստելու մեջ: Դատարանի որոշումը կարող է ազդել Հունաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների վրա, որոնք առանց այդ էլ բարդ են: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արդեն բողոք է հայտնել` նշելով, որ «Հունաստանը նվազագույն միջոցներ չի ձեռնարկում ահաբեկչության դեմ պայքարելու համար», իսկ «Հունաստանի դատարանի որոշումը ուղի է հարթում անպատժելիության համար»:

Турция выйдет из договора c Грецией о реадмисcии нелегальных мигрантов после решения греческого суда, отказавшего в экстрадиции восьми военнослужащих, бежавших в Грецию после попытки переворота в июле. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«Анкара предпримет все необходимые шаги, вплоть до отмены двустороннего договора с Грецией о реадмиссии», — заявил министр, пишет РИА Новости со ссылкой на телеканал TRT Haber.
Верховный суд Греции 26 яанваря принял решение не выдавать Турции восемь военнослужащих, бежавших в Грецию 16 июля 2016 года на вертолете после попытки госпереворота и запросивших политическое убежище.
Турция требует их экстрадиции, обвиняя их в подготовке покушения на президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Решение суда может повлиять на отношения между Грецией и Турцией, которые и так являются крайне сложными.
МИД Турции уже выразил протест и заявил, что «Греция не принимает даже минимальных мер по борьбе с терроризмом», а позиция греческого суда «открывает дорогу безнаказанности».