6 մարդ է զոհվել կանադական Քվեբեկի մզկիթում երեկոյան աղոթքի ժամանակ արձակված կրակոցներից, հայտնում է Reuters-ը: Կրակ բացողները 3-ն են եղել, հայտնել է ականատեսը:
Խոսքը Քվեբեկի Իսլամական մշակութային կենտրոնի մասին է: Ոստիկանությունը շրջափակել է տարածքը և հրաժարվել է մեկնաբանություններից:
Ըստ ականատեսի, մզկիթում մոտ 40 մարդ է եղել, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է տեղադրվել, որտեղ երևում են մեծաթիվ ոստիկանական մեքենաներ: CBC News-ը գրում է «բազմաթիվ ոստիկանների ներկայության մասին» Քվեբեկի մզկիթի մոտ:
Ըստ Radio Canada-ի, կրակոցներ արձակելու մեջ կասկածվողներից մեկին հաջողվել է ձերբակալել, երկրորդը հետախուզման մեջ է:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ահաբեկչական գործողություն է որակել կատարվածը: Իր պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ նա գրել է, որ այն ուղղված էր մահմեդականների դեմ: «Մենք դատապարտում ենք մահմեդականների դեմ ուղղված այս ահաբեկչությունը, որոնք գտնվում էին երկրպագության և ապաստանի վայրում»,-գրել է նա:

Шесть человек погибли в результате стрельбы в мечети в канадском Квебеке во время вечерней молитвы.
Речь идет об Исламском культурном центре в Квебеке. Полиция оцепила территорию вокруг мечети и отказалась от комментариев, пишет РБК со ссылкой на Reuters.
По данным очевидца, на которого ссылается агентство, в мечети находились около 40 человек. Стрельбу открыли до трех человек, отметил он.
В Facebook центра опубликовано видео, на котором показано большое количество полицейских автомобилей. CBC News пишет о «присутствии большого количества полицейских» около квебекской мечети, а также о нескольких машинах скорой помощи.
По данным Radio Canada, один из подозреваемых в стрельбе был задержан, второй в розыске.
Позже официальный представитель полиции сообщил, что задержаны двое подозреваемых, и не исключено, что есть третий подозреваемый, передает TVA Nouvelles. Назвать число жертв он отказался.
«Глубоко скорблю по погибшим и раненым», — написал в своем Twitter министр по общественной безопасности и чрезвычайным ситуациям Канады Ральф Гудейл.
Канадский премьер-министр Джастин Трюдо в своем сообщении в Twitter назвал произошедшее «трусливой атакой». «Сегодня канадцы скорбят о тех, кто был убит во время этой трусливой атаки на мечеть в Квебеке. Мои мысли — с жертвами и их семьями», — подчеркнул он