Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հայտարարել է, ՌԴ հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու պատրաստակամության մասին: Ըստ նրա, այդ հարցը կարող է հայտնվել օրակարգում, գրում է «Իզվեստիա» թերթը:
2017-ի փետրվարի սկզբին Պրահայում տեղի կունենա Զուրաբ Աբաշիձեի և ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինի հանդիպումը: Ըստ Վրաստանի ներկայացուցչի, Թբիլիսին պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը գործնական հարցերի շուրջ, ինչպես նաև ժնևյան միջազգային բանավեճերը: Նա նաև նշել է, որ վրացական կողմն «ունի քաղաքական կամք և պատրաստակամություն»:
Գրիգորի Կարասինն ասել է, որ ողջունում է ՌԴ հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման պատրաստակամությունը: Նա նշել է, որ ՌԴ կողմից այդ հարցում խոչընդոտներ չկան: Ուստի, ըստ Կարասինի, «դրական փոփոխությունների ժամկետներն« այդ հարցում «կախված են բացառապես Թբիլիսիից»:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև ասել է, որ կողմերը ջանքեր են գործադրում կարգավորելու համար երկկողմ հարաբերություններն «այն ոլորտներում, որտեղ դա հնարավոր է նաև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պարագայում»: Օրինակ, տրանսպորտում, հումանիտար շփումներում, մշակույթի ոլորտում:
Ռուս-վրացական դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին 2008թ. օգոստոսյան 5-օրյա պատերազմից հետո մի կողմից Վրաստանի և մյուս կողմից Հարավային Օսեթիայի, Աբխազիայի ու ՌԴ միջև: Օգոստոսի 26-ին Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչեց Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի անկախությունը: Սեպտեմբերի 2-ին Վրաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, արգելակվեց ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը:

Спецпредставитель премьера Грузии Зураб Абашидзе заявил о готовности восстанавливать дипотношения с Россией. По его словам, данный вопрос может появиться на повестке дня, пишет «Известия».
В начале февраля 2017 года в Праге состоится встреча Зураба Абашидзе и заместителя министра иностранных дел России Григория Карасина. По словам представителя Грузии, в Тбилиси готовы продолжать диалог по практическим вопросам и женевские международные дискуссии. Он также отметил, что у грузинской стороны «есть для этого готовность и политическая воля».
Григорий Карасин сообщил изданию, что приветствует готовность Грузии обсуждать восстановление дипотношений. Он отметил, что «препятствия» для восстановления отношений со стороны России не было. Поэтому «сроки позитивных перемен» в этом вопросе «зависят исключительно от Тбилиси», добавил Карасин.
Представитель МИД также подчеркнул, что стороны прилагают усилия по нормализации двусторонних связей «в тех сферах, где это возможно в отсутствии дипотношений». К ним он отнес торговлю, транспортное сообщение, гуманитарные контакты, культурные обмены. Он добавил, что планируется «планомерно продолжать эту работу».
Дипотношения между Россией и Грузией были разорваны в 2008 году. Это произошло после того, как Абхазия и Южная Осетия объявили о выходе из состава Грузии, а Россия признала их независимость. Визовый режим между двумя странами был введен в 2000 году по инициативе Москвы, которая считала необходимым защитить границы от террористов, базирующихся в Панкисском ущелье. В феврале 2009 года президент Грузии Михаил Саакашвили в одностороннем порядке отменил визовый режим для граждан России.