ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը հունվարի 31-ին արտահերթ նիստ կգումարի Իրանում միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների գործարկման կապակցությամբ: Անհապաղ խորհրդակցությունների մասին հարցումը ներկայացրել է ԱՄՆ-ն այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Դաննի Դանոնը կոչ արեց ԱԽ-ին արձագանքել: Նիստը տեղի կունենա Երևանի ժամանակով 17:00-ին:
Ինչպես հայտարարել է Դանոնը, հունվարի 29-ին հրթիռների գործարկումը Իրանի Սեմնան քաղաքից ոչ հեռու խախտում է ՄԱԿ բանաձևերը, որոնք արգելում են Թեհրանին հրթիռներ գործարկել, որոնք կարող են միջուկային ներուժ ունենալ:
«Համաշխարհային հանրությունը չպետք է «գլուխն ավզաի մեջ թաղի» ի դեմս Իրանի ագրեսիայի»,-կարծում է Դանոնը: «ԿԱՄ ԱԽ անդամները պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն ի պատասխան Իրանի վարքի, որը վտանգի է ենթարկում ոչ միայն Իսրայելը, այլ նաև ամբողջ Մերձավոր Արևելքը»,-հավելել է իսրայելցի քաղաքական գործիչը:
Թեհրանն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանի հրթիռները երբեք չեն հագեցվելու միջուկային մարտագլխիկներով: Պաշտոնական Իրանը պնդում է նաև, որ մատդիր չէ միջուկային զենք զարգացնել, թեև երկրի ռազմական ղեկավարությունը պնդում էր, որ հրթիռային գործարկումների ծրագիրն ընդլայնվի:

31 Январь 2017 - 07:08 AMT
Совет Безопасности ООН 31 января соберется на экстренное заседание в связи с экспериментальными запусками баллистических ракет средней дальности, произведенными Ираном. Запрос о срочных консультациях был направлен представителем США после того, как израильский постпред при ООН Данни Данон призвал к реакции Совбеза. Заседание состоится в 17:00 (по Еревану), пишет Deutsche Welle.
Как заявил Данон, иранский ракетный запуск, состоявшийся 29 января неподалеку от города Семнана к востоку от Тегерана, нарушает резолюции ООН, которые запрещают Тегерану производить запуски ракет, которые могут иметь ядерный потенциал.
«Мировое сообщество не должно зарывать голову в песок перед иранской агрессией», – считает Данон. «Члены Совбеза ООН должны немедленно предпринять действия в ответ на поведение Ирана, которое подвергает опасности не только Израиль, но и весь Ближний Восток», – добавил израильский политик.
В Тегеране заявили, что иранские ракеты никогда не будут оснащаться ядерными боеголовками. Помимо этого, официальные лица Ирана утверждают, что не намерены развивать ядерное оружие, хотя военное руководство страны настаивало на расширении программы ракетных запусков.
В июле 2015 года Иран и «шестерка» международных посредников (США, Россия, Китай, Великобритания, Франция и Германия) достигли в Вене исторического соглашения в переговорах по урегулированию иранского ядерного спора. Согласно договоренностям, Иран в обмен на снятие с него экономических санкций должен ввести существенные ограничения на свою ядерную программу сроком как минимум десять лет.