1 Փետրվար 2017 - 07:43 AMT
WikiLeaks-ը իր տնօրինության տակ հազարավոր փաստաթղթեր ունի Ֆրանսիայի նախագահության թեկնածուներ Մարին Լե Պենի և Ֆրանսու Ֆիյոնի մասին, ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության, WikiLeaks-ը մոտ 3.500 ֆայլ ունի Ֆիյոնի և մոտ 1000 ֆայլ Լե Պենի մասին: Բովանդակության մասին ոչինչ չի ասվում:
Վերոնշյալ քաղաքական գործիչների վերաբերյալ կասկածներ կան ֆինանսական մեքենայությունների առումով, իսկ Ֆիյոնի կնոջ պարագայում այժմ ստուգում է իրականացվում, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ֆիյոնը հաղթեց հանրապետականների ներկուսակցական ընտրություններում: Լե Պենը կմրցացկի նրա հետ նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում, սակայն, ըստ հարցումների, նրան հազիվ թե հաջողվի երկրորդ փուլ անցնել:

В распоряжении WikiLeaks имеются тысячи документов, касающихся кандидатов в президенты Франции Марин Ле Пен и Франсуа Фийона. Об этом говорится в сообщении, опубликованном в аккаунте Twitter организации.
Согласно ему, в архивах WikiLeaks около 3.5 тысяч файлов о Фийоне и больше тысячи – на Ле Пен. Об их содержании ничего не говорится.
При этом оба политика были связаны с подозрениями в финансовых махинациях, в отношении жены Фийона в настоящее время проводится проверка, передает Интерфакс.
Фийон стал победителем по результатам праймериз республиканцев. Ле Пен должна составить ему конкуренцию в первом туре президентских выборов, однако, согласно данным опросов, во второй тур ей пройти не удастся.