Բաքվում 4 ծայրահեղական է սպանվել, որոնք հարում էին երկրից դուրս գործող ահաբեկչական կազմակերպություններին, գրում է Lenat.ru-ն Ադրբեջանի անվտանգության ծառայության վրա հղումով:
«Հունվարի 31-ին առանձնակի ծանր հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով ձերբակալության հատուկ գործողության ժամանակ տեղում գնդակահարվել են հանրապետության քաղաքացիներ Ուլուբեկովը, Աբու Խավսա մականունով, Դեմիրորը, Աբդուլղարիբ մականունով, Ալամամեդովը և, Աբդուլլահ մականունով Մամեդովը: Ահաբեկիչներից մեկը` Սադիխովը, Աբդուլհալիդ մականունով, ձերբակալվել է»,-ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ծայրահեղականները փորձել են դիմադրել իրավապահներին` կրակ բացելով ատրճանակներից և ինքնաձիգերից:
2016-ի դեկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններն ահաբեկչական գործողություն են կանխել: Հանցագործը նույնպես դիմադրել էր և փորձել էր պայթեցնել մահապարտի գոտին: Նա ևս գնդակահարվել է տեղում անվտանգության ուժերի կողմից:

1 Февраль 2017 - 11:06 AMT
В Баку уничтожены четыре экстремиста, примкнувших к действующим за пределами страны террористическим организациям, пишет 1 февраля Lenta.ru со ссылкой на Службу госбезопасности Азербайджана.
«31 января в ходе спецоперации по задержанию подозреваемых в совершении особо тяжких преступлений были ликвидированы граждане республики Улубеков по прозвищу Абу Хавса, Демиров по прозвищу Абдульгариб, Алмамедов и Мамедов по прозвищу Абдуллах. Один из них — Садыхов по прозвищу Абдулхалид — задержан», — говорится в сообщении ведомства.
Отмечается, что радикалы попытались оказать стражам порядка сопротивление, открыв огонь из пистолета и автомата.
3 декабря 2016-го спецслужбы Азербайджана предотвратили теракт, передавали азербайджанские СМИ. Преступник оказал сопротивление и попытался взорвать имевшийся у него пояс смертника. Группой спецназа в качестве ответной меры террорист — 38-летний гражданин страны Эмин Джами — был уничтожен на месте. В службе госбезопасности страны напомнили, что Джами в 2007 году был осужден за участие в террористической организации. В начале 2016 году он освободился из заключения и вновь наладил связь с боевиками.