ԱՄՆ Դելավեր նահանգի Սմիրնա քաղաքի բանտի կալանավորները խռովություն են բարձրացրել և պատանդ են վերցրել հսկիչներին: Ըստ տեղեկատվության, 4 մարդ է պատանդ վերցվել, որից 2-ին ավելի ուշ ազատ են արձակել:
Կալանավորներից մեկը կապ է հաստատել է տեղի News Journal թերթի լրագրողնի հետ և հայտնել է, որ պատանդառություն է տեղի ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատճառով, գրում է BBC-ին:
«Պատճառն այն ամենն է, ինչ նա արել: Այն ամենը, ինչ անում է հիմա: Մենք գիտենք, որ բանտում ամեն ինչ դեպի վատը կփոխվի»,-ասել է նա:
Բանտը տասնյակ ոստիկաններ են պաշարել, բանակցություններ են ընթանում: Ազատ արձակված պատանդներից մեկը թեթև վիրավորում ունի, որը չի սպառնում կյանքին:
Կալանավորները կապվել են լրագրողի հետ բանտարկյալներից մեկի հարսնացուի միջոցով, որը ներկայացել է թղթակցին որպես կալանավորներից մեկի մայրը: Լրագրողի հետ զրույցում կալանավորներից մեկն ասել է, որ իրենք պահանջում են արդյունավետ վերականգնում բոլոր կալանավորների համար: Նախապատվությունն իրենք տալիս են կրթական ծրագրերին: Կալանավորները նաև ցանկանում են իմանալ, թե ինչպես են բաշխվում բանտին հատկացված գումարները: Սմիրնայի բանտը տղամարդկանց խոշորագույն կալանավայրն է Դելավեր նահանգում, որտեղ կա նաև մահապատժի սենյակ: Այդ բանտում մահապատիժներ են իրականացվել:

2 Февраль 2017 - 08:33 AMT
Заключенные в тюрьме американского города Смирна в штате Делавэр подняли бунт и взяли в заложники надзирателей. По уточненной информации, в заложниках оказалось четыре человека. Двоих из них заключенные впоследствии отпустили.
Один из заключенных связался с журналистами местной газеты News Journal и сообщил, что причиной захвата заложников является президент США Дональд Трамп, пишет BBC.
«(Причина) – все, что он сделал. Все, что он делает сейчас. Мы значем, что в тюрьме все изменится к худшему», – заявил он.
К тюрьме в Смирне съехались десятки полицейских. Одного заложника отпустили ранее. Сообщается, что он получил ранения, не угрожающие жизни. Немногим позже стало известно, что отпущен еще один заложник. Состояние других заложников не уточняется. Сейчас продолжаются переговоры.
Заключенные связались с журналистами с помощью невесты одного из заключенных и женщины, представившейся корреспондентам как мать одного из заложников. Во время разговора с журналистам один из заключенных заявил, что они требуют эффективной реабилитации для всех, кто находится в тюрьме. Приоритетом для них являются образвательные программы в тюрьме, заявил звонивший. Также заключенные хотят знать, как распределяются выделяемые на тюрьму деньги.
Тюрьма в Смирне – крупнейшее исправительное учреждение для мужчин в штате Делавэр. В ней располагалась камера смертников. Также в этой тюрьме приводились в исполнение смертные приговоры.