2 Փետրվար 2017 - 09:36 AMT
ԱՄՆ 4 հանրապետական կոնգրեսական նոր օրինագիծ է ներկայացրել Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ` բալիստիկ հրթիռների մշակման և ահաբեկչությանն աջակցելու համար:
«Փիթեր Ռոսքեմը, Լի Զելդինը, Լեոնարդ Լանսն ու Դագ Լեմբորնը ներկայացրել են Իրանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին օրինագծի նախագիծը` Իրանի կողմից ահաբեկչությանը սատարելու, մարդու իրավունքների խախտումների և բալիստիկ հրթիռների ծրագրի մշակման պատճառով»,-ասվում է Իլինոյսից ԱՄՆ կոնգրեսական Փիթեր Ռոսքեմի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
«Իրանը ծիծաղում է միջազգային հանրության վրա` հրթիռային ծրագիր իրականացնելով, սատարելով ահաբեկչությանն ու խախտելով մարդու իրավունքները: ԱՄՆ-ն ձեռքերը ծալած չի նստելու»,-ասել է Ռոսքեմը
Իրանը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ է փորձարկել: Ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների, փորձնական գործարկումը տեղի է ունեցել հունվարի 29-ին:
Թեհրանն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանի հրթիռները երբեք չեն հագեցվելու միջուկային մարտագլխիկներով: Պաշտոնական Իրանը պնդում է նաև, որ մատդիր չէ միջուկային զենք զարգացնել, թեև երկրի ռազմական ղեկավարությունը պնդում էր, որ հրթիռային գործարկումների ծրագիրն ընդլայնվի:

2 Февраль 2017 - 08:47 AMT
Четверо конгрессменов-республиканцев внесли в парламент США новый законопроект о введении санкций в отношении Ирана из-за разработки баллистических ракет и поддержки терроризма.
«Питер Роскэм, Ли Зельдин, Леонард Ланс, Даг Лэмборн представили проект закона о введении санкции в отношении Ирана в связи с поддержкой терроризма со стороны Исламской Республики, нарушением прав человека и программой разработки баллистических ракет»,— говорится в сообщении конгрессмена от штата Иллинойс Питера Роскэма, пишет «Коммерсант».
«Иран насмехается над международным сообществом, осуществляя ракетную программу, поддержку терроризма и нарушая права человека. США не будут сидеть сложа руки»,— отметил господин Роскэм.
Ранее сообщалось, что Иран провел испытания баллистической ракеты средней дальности. По словам американских чиновников, испытательный пуск состоялся 29 января на тестовой площадке за пределами города Семнан в 140 милях (225 км) к востоку от Тегерана. Напомним, в январе 2016 года ЕС полностью отменил санкции, введенные против Ирана в связи с его ядерной программой. Власти США сделали это частично.