3 Փետրվար 2017 - 06:10 AMT
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և Իրանի հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Ակբար Վելայաթին համակարծիք են, որ լարվածության նոր օջախների ձևավորումը լրջորեն վնասելու է տարածաշրջանային անվտանգությունը: Այդ մասին նրանք ասել են փետրվարի 2-ին Թեհրանում կայացած հանդիպմանը, հաղորդում են պաշտպանության նախարարությունից:
Վիգեն Սարգսյանը և Ալի Ակբար Վելայաթին նշել են, որ անհրաժեշտ է համադրել ջանքերը՝ ահաբեկչության և ծայրահեղականության տարածումը կանխելու նպատակով։
Ալի Ակբար Վելայաթին նշել է, որ երկու երկրներն արդեն արդյունավետ փոխգործակցություն են ծավալում տնտեսության մի շարք ճյուղերում և հույս է հայտնել, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնական այցը կխթանի համագործակցությունը նաև պաշտպանական ոլորտում։
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին Վիգեն Սարգսյանը և Ալի Ակբար Վելայաթին ընդգծել են, որ այն ռազմական լուծում չունի և կարգավորման կարելի է հասնել բացառապես քաղաքական ճանապարհով։

Министр обороны Армении Виген Саркисян и советник духовного лидера Ирана по вопросам внешней политики Али Акбар Велаяти согласились, что формирование новых очагов давления нанесет серьезный ущерб региональной безопасности.Об этом было отмечено 2 февраля в ходе встречи в Тегеране.
Высоко оценив армяно-иранскую дружбу с вековой историей, собеседники выразили убеждение, что это важная предпосылка для продолжительного углубления отношений.
Они отметили, что необходимо объединить усилия, с целью предотвращения распространения терроризма и экстремизма.
Али Акбар Велаяти, в свою очередь, отметил, что Иран и Армения уже эффективно взаимодействуют в ряде отраслей экономики, и выразил надежду, что официальный визит министра обороны Армении в Иран стимулирует сотрудничество также в оборонной сфере.
Затронув тему карабахского конфликта, собеседники отметили, что у карабахской проблемы нет военного решения, и урегулирования вопроса можно достичь исключительно политическим путем.