3 Փետրվար 2017 - 06:33 AMT
Համազարկային ռեակտիվ համակարգերից Դոնեցկի Կալինինի շրջանի գնդակոծման հետևանքով 2 մարդ է զոհվել, 13-ը վիրավորվել է:Ինչպես հայտնել է Դոնեցկի լրատվական գործակալությունը Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ներկայացուցչի վրա հղումով, ուկրաինական բանակը կրակ է բացել «Ուրագան» և «Գրադ» համակարգերից Դոնեցկի ամբողջ տարածքում, հայտնում է RT-ն:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մի քանի տուն հիմնահատակ ոչնչացվել է: Փլատակների տակ կարող են մարդիկ լինել: Դոնեցկ-Մակեևկա մայրուղին փակ է մեծ ավերածությունների պատճառով:
Վնասվել է 5 դպրոց և 2 մանկապարտեզ: Այդ մասին հայտնել է Դոնեցկի քաղաքապետի պաշտոնակատար Ալեքսեյ Կուլեմզինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հունվարի 30-ին մեղադրեց «ռուսական ահաբեկչական ուժերին» իրավիճակը Դոնբասում սրելու մեջ: Ըստ Կիևի, հենց ՌԴ ԶՈւ-ն է գնակոծում տարածաշրջանը վերջին օրերին: ՄԱԿ-ում Ուկրաինայի մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Ելչենկոն նամակ է հղել ՄԱԿ-ին` պահանջելով ՌԴ-ից «դադարեցնել մարտական գործողություններն Ուկրաինայի արևելքում և պահպանել հրադադարը»:
ՌԴ-ն իր հերթին կոչ է անում Ուկրաինային «դադարեցնել զինված սադրանքները Դոնբասում և պահպանել հրադադարի ռեժիմը»:

В результате обстрела Калининского района Донецка из реактивной системы залпового огня 2 человека погибли, еще 13 пострадали. Об этом сообщили в МЧС самопровозглашенной ДНР. По данным местных властей, повреждены пять школ и два детских сада.
Как сообщает Донецкое агентство новостей со ссылкой на представителя ДНР, украинская армия открыла огонь из систем «Ураган» и «Град» по всей территории Донецка, пишет RT.
В сообщении говорится, что несколько домов полностью уничтожены. Трасса Донецк — Макеевка перекрыта из-за масштабных повреждений. В данный момент идет разбор завалов, где могут находиться люди.
«Нанесен колоссальный ущерб жилому фонду, инфраструктуре. Пострадало пять школ, два детских садика. Собрал экстренное совещание», — написал и.о. главы администрации Донецка Алексей Кулемзин на своей странице в Facebook, пишет РИА Новости.
Ранее ополченцы и украинские силовики заявили об обострении ситуации в Донбассе. Стороны конфликта обвиняют друг друга в интенсивных обстрелах и попытках наступления на линии соприкосновения в районе Донецка.
1 февраля в Минобороны Украины сообщили, что «метр за метром, шаг за шагом, имея возможность, наши ребята героически продвинулись вперед». Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков назвал это заявление подтверждением наступательных действий ВСУ, что является нарушением минских договоренностей.