3 Փետրվար 2017 - 08:58 AMT
ԱՄՆ-ն առաջին անգամ հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից նոր ավանների կառուցումը գրավյալ տարածքներում կարող է խանգարել խաղաղության հաստատմանը: Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այդ հարցում վերջնական կարծիք կկազմի Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումից հետո: Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը:
«Մենք չենք կարծում, որ ավանների գոյությունը խոչընդոտում է խաղաղությանը, սակայն, նոր բնակավայրերի կառուցումը կամ եղածների ընդլայնումը կարող է օգտակար չլինել նպատակին հասնելու համար»,-ասվում է փաստաթղթում, գրում է dw.com-ը:
Թրամփի և Նեթանյահուի հանդիպումը կայանալու է փետրվարի 15-ին:
Հունվարի ավարտին Իսրայելի կառավարությունն արդեն 3 անգամ հավանություն է տվել ավանների կառուցմանն Արևելյան Երուսաղեմում` ավելի քան 500 միավոր, և Հորդանանի Արևմտյան ափին` 2500 և 3000 տուն: 2016-ի ավարտին կառուցման նախագիծը ժամանակավորպես սառեցվել էր մինչ ԱՄՆ նորընտիր նախագահի երդմնակալությունը: ՄԱԿ ԱԽ-ն բանաձև է ընդունել, որով պահանջվում է Իսրայելից դադարեցնել ավանների կառուցումը պաղեստինյան տարածքներում, այդ թվում Արևելյան Երուսաղեմում: Չնայած Իսրայելի բազում հորդորներին, ԱՄՆ-ն, հակառակ իր վարքագծի, ձեռնպահ մնաց քվեարկության ժամանակ, վետո չդրեց և նախագիծն ընդունվեց:
Նեթանյահուն նաև կարգադրել է ԱԳՆ-ին մեկ ամսվա ընթացքում վերանայել Իսրայելի հարաբերությունները ՄԱԿ հետ:

3 Февраль 2017 - 08:08 AMT
Администрация президента США Дональда Трампа впервые выразила мнение, что строительство Израилем новых поселений на оккупированных палестинских территориях может быть препятствием к мирному урегулированию.
Вместе с тем, как следует из заявления пресс-секретаря Белого дома Шона Спайсера, опубликованного 2 февраля, окончательную позицию по данному вопросу Вашингтон займет после запланированной в феврале встречи Трампа с премьером Израиля Биньямином Нетаньяху, пишет Deutsche Welle.
«Мы не считаем, что существование поселений является препятствием к миру, однако строительство новых населенных пунктов или расширение существующих за пределы их нынешних границ может быть неполезным с точки зрения достижения этой цели», – отмечается в документе.
По словам Спайсера, Белый дом надеется на продолжение дискуссии и рассчитывает занять официальную позицию по данному вопросу после визита Нетаньяху в Вашингтон.
Встреча премьер-министра Израиля и президента США запланирована на 15 февраля. В конце января правительство Израиля уже трижды одобряло строительство поселений в Восточном Иерусалиме (более 500 единиц жилья) и на Западном берегу реки Иордан (2500 и 3000 единиц жилья). В конце 2016 года строительный проект был временно заморожен до инаугурации нового главы Белого дома, который вступил в должность 20 января.