Եվրամիության և Թուրքիայի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի չեղարկման համաձայնագիրը լրամշակման կարիք ունի` որոշ կետերի վրա պետք է աշխատել: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Անկարայում Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Շատ բան արվել է մուտքի արտոնագրերի չեղարկման ճանապարհին, սակայն որոշ կետեր դեռ բաց են մնում, դրանց վրա աշխատել է պետք»,-ասել է Մերկելը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի դեկտեմբերին հրապարակված ԵՄ և Թուրքիայի միջև միգրացիոն համաձայնագրի կատարման մասին ԵՀ հերթական զեկույցում ասվում է, որ Թուրքիան նախկինի պես 7 պայման պետք է կատարի Եվրամիության երկրների հետ վիզաների չեղարկման համար: Հիշատակված պայմանների թվում են եվրոպական նմուշի կենսաչափական անձնագրերը, համաձայնագրերը համագործակցության մասին Եվրոպոլի և ռեադմիսիայի մասին, հակաահաբեկչական օրենսդրության ներդաշնակեցումը եվրոպական չափանիշների հետ:
Վիզային ռեժիմի ազատականացումը փախստականների ներհոսքի խնդրի կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ և Թուրքիայի համաձայնագրի պայմաններից մեկն է:

Над некоторыми аспектами безвизового режима между Евросоюзом и Турцией еще предстоит поработать. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель на совместной пресс-конференции с премьер-министром Турции Бинали Йылдырымом.
«Многое сделано на пути к безвизовому сообщению, но некоторые пункты остаются открытыми, над ними нужно работать», — сказала Меркель, пишет РИА Новости.
В марте 2016 года Турция и ЕС на саммите в Бельгии согласовали основные принципы решения миграционной проблемы. Согласно этой договоренности, Турция обязуется возвращать добравшихся до Европы беженцев на свою территорию. В обмен на это Анкара должна была получить три миллиарда евро для размещения мигрантов и безвизовый режим для краткосрочных поездок своих граждан в ЕС с июля этого года. Тем не менее Евросоюз предъявил Анкаре набор дополнительных требований, включая изменение закона о защите персональных данных и антитеррористический закон.