3 Փետրվար 2017 - 09:24 AMT
Ավստրալացի գիտնականները պարզել են, թե առավելագույնը քանի ժամ կարելի է աշխատել շաբաթական առողջությունը պահպանելու համար: Համապատասխան հետազոտությունը հրապարակվել է Social Science & Medicine հանդեսում:
Առողջ ապրելակերպի համար մասնագետները խորհուրդ են տալիս շաբաթական աշխատել 39 ժամից ոչ ավելի: Եթե այդ ժամանակն ավելին է, ապա, ըստ փորձագետների, դա կարող է հոգեբանական և ֆիզիկական խախտումներ առաջացնել, քանի որ մարդը չի կարողանա պատշաճ ժամանակ տրամադրել իրեն` մասնավորապես, սննդի և հիգիենայի առումով, գրում է Lenta.ru-ն Ավստրալիայի ազգային համալսարանի վրա հղումով:
Գիտնականներն այսպիսի եզրակացության են եկել` վերլուծելով ավելի քան 8000 ավստրալացիների աշխատանքային օրվա տևողությունը և նրաց առողջական վիճակի մասին տվյալները:
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս կրճատել աշխատաժամերը 24-65 տարեկան քաղաքացիների մոտ 2/3-ին, որոնք շաբաթական 40 ժամից ավելի են աշխատում:
Հեղինակները հատկապես շեշտում են կանանց ծանրաբեռնվածությունը, որոնց մեծ մասը նաև տնային աշխատանք է կատարում:

Австралийские ученые определили максимально допустимое для сохранения здоровья трудящихся количество рабочих часов в неделе. Соответствующее исследование опубликовано в журнале Social Science & Medicine.
Для ведения здорового образа жизни специалисты рекомендовали работать не более 39 часов в неделю. Если данное время увеличивается, то, как полагают эксперты, это может привести к нарушениям в психическом и физическом состоянии работника, поскольку человек не сможет уделять должное внимание себе, в частности, вопросам питания и гигиены, пишет Lenta.ru со ссылкой на Австралийский национальный университет.
К своим выводам ученые пришли, проанализировав продолжительность рабочего дня более восьми тысяч австралийцев и данные о текущем состоянии их здоровья.
Специалисты рекомендуют сократить время, затрачиваемое на трудовую деятельность, примерно двум третям гражданам страны 24-65 лет, которые работают в среднем более 40 часов в неделю.
Особо авторы исследования отмечают загруженность женщин, большинство из которых выполняют еще и домашнюю работу.