3 Փետրվար 2017 - 09:59 AMT
Մոսկվան դեմ է բլոգեր Անդրեյ Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշմանը՝ պնդելով երրորդ երկրներին Ռուսաստանի քաղաքացիների արտահանձնման անթույլատրելիության հարցում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է Ria.ru-ն:
«Մենք հետևողականորեն պնդում ենք, որ երրորդ երկրներին ռուս քաղաքացիների արտահանձնումն անթույլատրելի է, և այդ հարցով մեր դիրքորոշումը հասցնելու նպատակով մենք ինտենսիվ կապ ենք պահպանում Բելառուսի արտգործնախարարության, այդ երկրի համապատասխան մարմինների հետ»,- ասել է նա փետրվարի 3-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
Հայտնի բլոգերը Արցախ այցելելուց հետո հայտնվել էր Ադրբեջանի «սև ցուցակում»։
Ավելի վաղ Բելառուսի գլխավոր դատախազությունից հայտնել են, որ գերատեսչությունը որոշում է կայացրել Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու մասին՝ ադրբեջանական կողմի ներկայացրած նյութերի հիման վրա: Լապշինն ունի Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացիություն: Բլոգերը ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերի 15-ին Մինսկում՝ Ադրբեջանի դիմումի համաձայն, որտեղ նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել:

Москва выступает против выдачи блогера Андрея Лапшина Азербайджану, настаивая на недопустимости выдачи российских граждан третьим странам. Об этом заявила 3 февраля официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы последовательно настаиваем на том, что выдача российских граждан третьим странам недопустима, и с целью доведения нашей позиции по этому вопросу мы осуществляем интенсивные контакты с министерством иностранных дел Белоруссии, компетентными органами этой страны», — сказала она на брифинге, пишет РИА Новости.
Ранее стало известно, что Азербайджан уже отправил за задержанным в Минске Лапшиным самолет несмотря на то, что апелляция блогера на решение Минского городского суда будет рассмотрена 4 февраля Верховным судом Белоруссии.
Читайте также: Омбудсмен Армении: По делу арестованного в Минске журналиста Лапшина гарантий дать не могу