3 Փետրվար 2017 - 11:27 AMT
Մոսկվան բարձր է գնահատում ժողովրդական դիվանագիտության դերը հակամարտությունների կարգավորման հարցում: Այդ մասին փետրվարի 3-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
«Սակայն կարևորագույն առաքելությունն է արագացնել հակամարտ կողմերի հանրային շրջանակներում խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չունենալու և փոխընդունելի փոխզիջումների որոնման գաղափարը: Մենք ելնում ենք նրանից, որ ցանկացած նախաձեռնություն, առաջին հերթին, պետք է դրան միտված լինի: Մենք ողջունում ենք ցանկացած հանրային նախաձեռնություն, որը հենց դրան ուղղված կլինի»,-ասել է Զախարովան:
Անդրադառնալով ՌԴ և ԱՄՆ փոխգործակցությանը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում ԱՄՆ նորանշանակ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի օրոք` Զախարովան նշել է. «Ինչ վերաբերում է ամերիկացիների հետ շփումներին, այդպիսի շփում դեռ չի եղել, ուստի դրանք հիմա անիմաստ է մեկնաբանել: Սպասենք, մինչև այդպիսի շփում կլինի»:
Զախարովան անդրադարձել է նաև Թիլերսոնի այն հայտարարությանը, թե «ղարաբաղյան հակամարտությունը սպառնում է ԱՄՆ ազգային անվտանգության շահերին և տարածաշրջանի կայունությանը»:
«Կարծում եմ, անկասկած, դա նրա գնահատականն է որպես ԱՄՆ ներկայացուցչի: Սակայն, չմեկնաբանելով ԱՄՆ դիրքորոշումը, որն իրավասու է ինքնուրույն գնահատելու սպառնալիքները սեփական անվտանգությանը, ես կցանկանայի ասել, որ բուն հակամարտությունը ուղղակի սպառնալիք է հիմնականում Հայաստանի և Ադրբեջանի անվտանգությանը, կայունությանն ու ապագա զարգացմանը»,-ասել է նա, հայտնում է RT-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պատրաստ են կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը փետրվարի կեսին Մյունխենում կայանալիք Անվտանգության խորհրդաժողովի շրջանակում: Այդ մասին հայտնել է հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Իգոր Պոպովը:

Москва высоко ценит роль народной дипломатии в содействии урегулированию конфликтов. Об этом 3 февраля на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, обратившись к процессу карабахского урегулирования.
«Но важнейшая миссия – укоренять в общественных кругах конфликтующих сторон осознание безальтернативности мирного поиска взаимоприемлемых компромиссных решений. Мы исходим из того, что любая инициатива должна быть, в первую очередь, нацелена именно на это. Мы приветствуем любые общественные инициативы, которые ставят перед собой именно эту конкретную задачу», – заявила Захарова.
Коснувшись перспектив взаимодействия России и США по карабахскому урегулированию при новом госсекретаре США Рексе Тиллерсоне, Захарова указала: «Что касается контактов с американцами, они только предстоят, и комментировать сейчас не имеет смысла. Давайте дождемся, когда эти контакты состоятся».
Обратилась Захарова и к заявлению Тиллерсона о том, что «карабахский конфликт угрожает стабильности в регионе и интересам национальной безопасности США».
«Я думаю, что, безусловно, это оценка его, как представителя США. Но, не комментируя позицию США, которые вправе оценивать собственные угрозы безопасности самостоятельно, я бы хотела сказать: сам конфликт – это, конечно, прямая угроза безопасности, стабильности и будущему развитию, главным образом, Армении и Азербайджана. Мы должны исходить из этого», – сказала она, передает RT.