ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը հայտարարել է, որ Իրանն ահաբեկչության գլխավոր հովանավորներից մեկն է: Այդ հայտարարությունը նա արել է Տոկիոյում իր ճապոնացի պաշտոնակից Տոմոմի Ինադայի հետ հանդիպման ավարտին:
«Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա այդ պետությունը համաշխարհային ահաբեկչության հովանավորներից մեկն է: Մենք դա պետք է հասկացնենք Իրանին»,-ասել է Պենտագոնը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Միևնույն ժամանակ Մեթիսը հավելել է, որ «չի տեսնում Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ռազմական ներկայությունն ավելացնելու անհրաժեշտություն»:
ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ` սև ցուցակները համալրելով 13 անձով և 12 կառույցով:
Սահմանփակումները վերաբերում են այն անձանց, որոնք մասնակից են բալիստիկ հրթիռների ծրագրի մշակմանը կամ ինչ-որ աջակցություն են ցուցաբերում «Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների» կորպուսին: Իրանն իր հերթին սպառնացել է պատասխան քայլեր ձեռնարկել:

Министр обороны США Джеймс Мэттис назвал Иран одним из главных спонсоров терроризма. Соответствующее заявление он сделал на пресс-конференции в Токио по итогам встречи с японской коллегой Томоми Инадой.
«Что касается проблемы Ирана, то это государство является одним из главных спонсоров мирового терроризма. Нам необходимо донести это до Ирана», – сказал глава Пентагона.
Вместе с тем Мэттис добавил, что «не видит необходимости увеличивать американское военное присутствие на Ближнем Востоке в связи с проблемой Ирана», передает РИА Новости.
США 3 февраля расширили санкции по Ирану, добавив в черные списки 13 человек и 12 структур. Данные ограничения вводятся против тех, кто причастен к программе разработки Тегераном баллистических ракет или же каким-либо образом оказывает поддержку Корпусу «стражей исламской революции» (КСИР, элитные части иранских ВС). Иран в свою очередь пригрозил принять ответные меры.