6 Փետրվար 2017 - 07:59 AMT
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» գլխավոր մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն մեկնաբանել է Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի խաղն անգլիական Պրեմիեր լիգայի 24-րդ տուրում «Լեսթեր Սիթիի» (3:0) հետ հանդիպմանը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք լավ թիմային ֆուտբոլ ցուցադրեցինք, և անհատապես տղաներից շատերը լավ խաղացին: Անշուշտ, առաջին հերթին աչքի էր ընկնում Մխիթարյանի խաղը, նրա գոլն ու գոլային փոխանցումը, սակայն, կարող եմ նաև այլ խաղացողների նշել, որոնք գերազանց խաղ են անցկացրել»,-ասել է մարզիչը:
«Լեսթերի» հետ հանդիպմանը Մխիթարյանը գոլի հեղինակ դարձավ` բացելով հաշիվը 42-րդ րոպեին: Այնուհետև, գոլ խփեց Զլատան Իբրահիմովիչը, իսկ 49-րդ րոպեին Մխիթարյանի փոխանցմամբ 3-րդ գոլը խփեց Խուան Մատան:
Մխիթարյանը ևս մեկնաբանել է խաղը` նշելով, որ Մոուրինյոն առաջին խաղակեսում նրան տեղափոխեց 4-2-3-1 դիրիքի վրա, թեև խաղի մեկնարկին կիրառվում էր 4-4-2 սխեման:
«Մենք պատրաստել էինք այդ քայլը խաղից առաջ: Մոուրինյոն ասել էր, որ մեր սխեման 2 հարձակվողով չի աշխատի, հարկ կլինի այն փոխել: Դա էլ արվեց հանդիպման ժամանակ: Չի կարելի ասել, թե դա ինչ-որ նոր բան է մեզ համար: Մենք բավականին հեշտ ենք փոխել սխեման նաև նախկինում: Կարևոր չէ, թե ինչ դիրքում ես գործում: Խաղի սկզբին մարզիչը որոշեց, որ ես խաղալու եմ հարձակվողի դիրքից, ես ուղղակի աշխատել եմ անել ինչ կարող եմ»,-ասել է Մխիթարյանը, գրում է «ՄՅՈւ» պաշտոնական կայքը:
«Մանչեսթեր Յունայթեդը» 6-րդ հորիզոնականում է 45 միավորով, մեկ 1-ով զիջելով «Լիվերպուլին»: «Լեսթերը» 21 միավորով 17-րդ տեղում է:

Главный тренер «Манчестер Юнайтед» прокомментировал игру полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна в игре против «Лестер Сити» (3:0) в матче 24-го тура английской Премьер-лиги.
«В целом мы показали хороший командный футбол, и индивидуально многие парни сыграли очень хорошо. Конечно, первым делом бросается в глаза игра Мики, его гол и голевой пас, но я могу назвать и других игроков, которые провели отличный матч»,- отметил тренер.
Мхитарян в этой встрече отметился забитым голом, открыв счет на 42-й минуте. Далее счет удвоил Златан Ибрагимович, а на49-й минуте матча Хуан Мата после передачи Мхитарян забил третий гол.
Мхитарян также прокомментировал игру, отметив, что Моуринью по ходу первого тайма перевел его на позицию 4-2-3-1 – «под нападающими», хотя красные дьяволы начали встречу с «Лестером», используя схему 4-4-2.
«Мы готовили такой ход перед матчем. Моуринью сказал, что если наша схема с двумя нападающими не сработает, нужно будет ее менять. Это именно то, что мы сделали по ходу встречи. Нельзя сказать, что это нечто новое для нас. Мы довольно легко меняли схему во многих играх ранее. На любом стадионе легко играется, если у команды идет игра. Не важно, на какой позиции действовать. В начале матча тренер решил, что я буду играть под нападающим, и я просто старался сделать все, что могу», — сказал Мхитарян, пишет официальный сайт МЮ.
«Манчестер Юнайтед» с 45 баллами занимает 6 место, отставая на 1 балл от «Ливерпуля». «Лестер» с 21 баллом на 17 месте.